13 grudnia 1981r - Pamiętamy!
Dodane przez aurban dnia Grudnia 14 2015 20:37:44

11 grudnia 2015r. uczniowie klas mundurowychZS nr 1 pod kierunkiem p. Anny Dobrowolskiej i p. Lucyny Pareckiej - Łaszczyk przygotowali program artystyczny pod hasłem: ,,13 grudnia  1981 r.- można wybaczyć, lecz nigdy zapomnieć”.

Młodzież prezentowała fragmenty wspomnień uczestników wydarzeń, recytowała wiersze S. Barańczaka, R. Krynickiego i Z. Herberta. Teksty literackie zostały wzbogacone artystycznym wykonaniem znanych piosenek upamiętniających grudzień 1981r.. ,,Mury” Jacka Kaczmarskiego i ,,Ojczyzno ma” perfekcyjnie zaśpiewała Klaudia Ceglarz z klasy II LW, natomiast w klimat wydarzeń wprowadziła słuchaczy Magda Matuszewska z klasy I LW, która wykonała balladę ,,13 grudnia roku pamiętnego”.

W programie wykorzystano elementy pantomimy, poprzez którą uczniowie przedstawili walkę władz komunistycznych z Solidarnością. Poza tym występujący wspominali o pacyfikacji kopalni Wujek, strajkach studentów, Mszach za Ojczyznę, które zainicjował ks. Jerzy Popiełuszko, a także o przesłaniu Papieża Polaka - Jana Pawła II, dzięki któremu rodacy nie tracili woli walki.

Prowadząca podkreśliła, że nie wolno pogodzić się z logiką stanu wojennego. Nie można mówić, że był to łagodny zamach stanu XX wieku. Część literacko-historyczną zakończono wspomnieniem obrad „okrągłego stołu”, których rezultatem było utworzenie w Polsce nowego, niekomunistycznego rządu. Występ młodych artystów uwieńczyła refleksyjna piosenka ,,Życia mała garść” w wykonaniu solistki: Karoliny Kozarzewskiej.

Program został wzbogacony prezentacją multimedialną będącą kroniką wydarzeń z 1981r. Montaż zdjęć przygotował p. Arkadiusz Markowski.

Występ uczniów spotkał się z uznaniem młodzieży. Artyści otrzymali gromkie brawa, a reportaż z przedstawienia został zaprezentowany w lokalnej prasie.

W programie wystąpili następujący uczniowie:

Klasa I LW: Jakub Frejnik, Natalia Trybańska Oliwia Kamińska, Magda Matuszewska, Adriana Podgórska Anita Kalinowska oraz Edyta Gajewska.

Klasa II LW: Ilona Cymmer, Martyna Zabrodzka, Anna Jakubowska, Justyna Karpińska Aleksandra Piłatowicz, Paulina Branczewska, Ewelina Klósak, Marta Pikora, Klaudia Kępińska Nina Żulewska oraz Monika Duszyńska

Uczniowie technikumPrzemysław Białoskórski, Barbara Drążkiewicz, Martyna Zawłocka, Anna Grzelak, Katarzyna Koperek oraz Karolina Kozarzewska.

zobacz zdjęcia...

Przygotowała: Anna Dobrowolska