„Żeromski wielkim pisarzem był”
Dodane przez aurban dnia Września 09 2018 22:45:45

René Descartes - francuski filozof powiedział, że „czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”. Dziś, po ponad 350 latach opinia ta nie straciła nic ze swej uniwersalności. Mogli się o tym przekonać uczestnicy  Narodowego Czytania – projektu zainicjowanego w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, za cel stawiającego sobie popularyzację największych dzieł literatury polskiej. Tegoroczna, siódma już, edycja akcji przypadła w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, więc wybrana w ogólnopolskim plebiscycie powieść Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie” stała się piękną formą uczczenia owego jubileuszu.

8 września po raz kolejny płońskich miłośników literatury skupiła wokół „rozmowy z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów” Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza i specjalnie na tę okazję zaproszony aktor- Andrzej Rozenek. Na wspólnym czytaniu spotkali się znani i mniej znani płońszczanie, którym bliska sercu jest literatura piękna.

Naszą szkolną społeczność reprezentowała grupa uczniów z klas policyjnych wraz z nauczycielkami. Katarzyna Osmańska (kl. 2 LP), Dawid Machowski (kl. 3 LP) oraz pani Małgorzata Mucha – nauczycielka historii – z wdziękiem zaprezentowali scenę pożegnania Cezarego Baryki z Laurą Kościeniecką, natomiast niepowtarzalny klimat lat 20-tych  nadali imprezie: Natalia Czerniakowska, Monika Gilewska, Weronika Golasa, Wiktoria Golasa, Daniel Kopecki, Dawid Golat i Krystian Dębski. W stworzeniu epokowej stylizacji wspierały uczestników: Julia Kipich (kl. 2 LP) i Karolina Najechalska (2LP) oraz uczennice klas fryzjerskich. Tegoroczny występ koordynowała pani Małgorzata Mioduszewska.

zobacz zdjęcia...

Tekst i zdjęcia: p. M. Mioduszewska