Przywilej być Honorowym Dawcą Krwi
Dodane przez aurban dnia Kwietnia 10 2013 20:18:58

Honorowi dawcy krwi ratują ludzkie życie. Trudno przecenić ich działanie, dlatego też mają prawnie zagwarantowane przywileje.

Regularnie, często latami, oddają dziesiątki litrów krwi, dzięki której inni ludzie mogą przeżyć poważny wypadek, dojść do zdrowia po chorobie czy rozpocząć z nią walkę.

Jakie przywileje mają honorowi i zasłużeni honorowi dawcy krwi?

1)Pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi.

2)Pracodawca obowiązany jest zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia badań lekarskich zleconych przez stację krwiodawstwa, jeśli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku.


3)Zasłużony honorowy dawca krwi ma prawo do zniżki na leki z listy leków podstawowych i uzupełniających, o których jest mowa w art. 36 ust. 5 pkt. 1 oraz leki, które przysługują zasłużonemu honorowemu dawcy krwi w związku z oddawaniem krwi – ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniu opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych , DZ. U. nr 164 z 2008 r., poz. 1027.

4)Ma on/ ona prawo do bezpłatnych leków, które może stosować w związku z oddawaniem krwi – rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lutego 2010 r. w sprawie wykazu leków dla świadczeniobiorcy posiadającego tytuł ZHDK lub Zasłużonego Dawcy Przeszczepu, Dz. U. nr 23 z 2010 r. , poz. 119.

5)Ma prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach poza kolejnością, ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych art. 47c.

6)Mężczyźni, którzy oddali bezpłatnie 18 litrów krwi i kobiety, które oddały 15 litrów krwi, pełnej lub odpowiadająca tej objętości innych składników – na podstawie odpowiedniego wpisu do legitymacji honorowego dawcy krwi – maja prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Wszelkie dokumenty dotyczące statusu oraz uprawnień zasłużonego honorowego dawcy krwi znaleźć można na stronie internetowej zarządu głównego PCK www.oddajkrew.pl lub na stronie internetowej Mazowieckiego Zarządu Okręgowego PCK www.pck.org.pl/warszawa/zarzad.


Przygotowała

Agnieszka Urban