XXXVII Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczej – etap szkolny
Dodane przez aurban dnia Stycznia 30 2013 21:59:17

Grupa młodzieży z klas technikum rolniczego i technikum mechanizacji rolnictwa z naszej szkoły zakwalifikowała się do etapu okręgowego XXXVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczej. Kolejny etap olimpiady odbędzie się 19.04.2013 r. na terenie Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Programowe treści tegorocznej edycji olimpiady obejmuje 9 bloków tematycznych.

Nasi uczniowie wezmą udział w kilku blokach tematycznych. Są to następujący uczniowie:

Blok – ŻYWIENIE CZŁOWIEKA

1)Bielska Wioletta IV TR,
2)Olszewski Damian IV TR,

Blok – MECHANIZACJA ROLNICTWA

1)Wiśniewski Jacek IV TR,
2)Doliński Patryk III TR

Blok – PRODUKCJA ROŚLINNA

1)Topolewski Paweł IV R
2)Szczepek Paweł IV R

Block – PRODUKCJA ZWIERZĘCA

1)Araszkiewicz Mariusz IV R
2)Ronkiewicz Robert IV R

Blok –AGROBUSINES

1)Staniszewski Kamil III R
2)Sztabnik Michał IIIR

Celami Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych są:

1)rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem oraz popularyzacja i pogłębienie wiedzy rolniczej, poza wiadomościami i umiejętnościami zawodowymi objętymi programem nauczania w szkołach rolniczych,
2)umożliwienie młodzieży zdobycie dyplomu szkoły wyższej na deficytowych kierunkach studiów za pośrednictwem tytułu laureata,
3)ukazanie walorów środowiska wiejskiego jako miejsca pracy i życia na wsi, które nie różni się standardem od życia w mieście,
4)tworzenie z olimpijczyków nosicieli postępowych metod gospodarowania, w tym zwłaszcza szerzenie idei rolnictwa ekologicznego,
5)umożliwienie trwałego łączenia wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi, jako podstawowej zasady nauczania rolnictwa,
6)popularyzacja osiągnięć oraz perspektyw w rozwoju polskiego rolnictwa, z uwzględnieniem ochrony środowiska przyrodniczego.

Realizując zadania zawarte w programie Olimpiady, młodzież może wzbogacić swoje przygotowanie zawodowe, a jednocześnie dzięki pogłębieniu wiedzy i umiejętności przyczynić się do stałego unowocześniania i rozwoju polskiego rolnictwa.

Olimpiada jest współzawodnictwem z zakresu szeroko pojętej wiedzy rolniczej - teoretycznej i praktycznej. Jej ideą jest ukazanie młodzieży szkół średnich zadań stojących przed tym jednym z najważniejszych działów gospodarki narodowej, rozszerzenie jej zainteresowań różnorodnymi formami postępu w rolnictwie (biologicznego, technicznego, organizacyjnego, ekonomicznego i społecznego) oraz wzmocnienie więzi emocjonalnych z produkcją rolniczą, miejscem przyszłej pracy młodego rolnika, co ma wyjątkowe znaczenie we właściwym wykonywaniu zawodu.

Gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym etapie olimpiady.

Przygotowała

Agnieszka Urban