11 listopada – Święto Niepodległości
Dodane przez aurban dnia Listopada 14 2015 18:46:47

Dnia 11.11.2015r.uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku wspólnie z Dyrekcją, nauczycielami historii: p. A. Gizińską i p. M. Mucha oraz wychowawcami: p. A. Witólską, p. Małgorzatą Zielińską- Nosarzewską, p. A. Dobrowolską, p. D. Gut-Pacuszkąi płk. G. Koprem wzięli udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętąza Ojczyznę w parafii pw. św. M. Kolbe, podczas której uczniowie utworzyli szpaler, nadając uroczystości odpowiednią rangę. Po zakończonej mszy poczty sztandarowe, delegacje szkół i instytucji oraz mieszkańcy Płońska przeszli ulicą Kopernika pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.Uczniowie klas mundurowych nieśli sztandar szkoły, Ligi Obrony Kraju i Kombatantów, natomiast reprezentanci klasy II LP i LW pełnili wartę przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uczniowie wysłuchali patriotycznych przemówień: Burmistrza Miasta Płońska i Starosty Powiatu Płońskiego, którzy podkreślali dziejowe dokonania naszych przodków. Zaznaczyli, że,,…po 123 bezwzględnego zniewolenia rodacy mogli w końcu odetchnąć z ulgą, już w niepodległej Polsce…” Następnie przedstawiciele klasy II LW odbierali wiązanki kwiatów i wieńce, składane pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie oficjalnych uroczystości wszyscy uczestnicy udali się na pobliski cmentarz, by uczcić pamięć poległych żołnierzy.

Dzięki zaangażowaniu klas mundurowych uroczystość patriotyczna zyskała należytą oprawę.

Komentarz i zdjęcia: Anna Dobrowolska