37 rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Dodane przez aurban dnia Grudnia 20 2018 21:02:47

„Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu,

lecz na uznaniu, że coś jest ważniejsze niż lęk”

Ambrose Redmoon

13 grudnia w 37 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku oddała hołd bohaterom jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Przygotowując uroczysty apel, uczniowie zamanifestowali również pamięć o tych, którzy oddali życie za wolność, sprawiedliwość i solidarność.

Nigdy ostatecznie nie określono liczby ofiar komunistycznych zbrodni. Oficjalne dane to ok. stu zabitych, kilka tysięcy internowanych, prześladowanych i inwigilowanych.

Dla współczesnych nastolatków ówczesne wydarzenia są historią, ale dla wielu dorosłych uroczystość stała się okazją do osobistych wspomnień wywołujących wzruszenie i łzy. Dla obu pokoleń oczywistym jest, że nie wolno pogodzić się z logiką stanu wojennego, należy też pamiętać, że dzięki zaangażowaniu związkowców NSZZ „Solidarność” i determinacji robotników w Katowicach, Gdańsku, Lublinie, Poznaniu czy Warszawie „4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”.

Apel przygotowali uczniowie z klasy 1 LW i 2 LW pod kierunkiem p. Anny Gizińskiej i Małgorzaty Mioduszewskiej.

Śpiew: Alicja Krajewska, Aleksandra Sienkiewicz i Adela Malon z klasy 2 LW oraz Weronika Drozdowska z 1 LW

Recytacja: Alicja Pawlak, Julia Wolder, Weronika Drozdowska, Dawid Grabowski, Weronika Jankiewicz, Maja Krakowiak, Karolina Gilewska, Paulina Stocka, Klaudia Macioszek, Natalia Gutowska, Karolina Pilśnik, Maksymilian Nowakowski, Wiktoria Grzebalska z klasy 1 LW

Przygotowała

Małgorzata Mioduszewska