„Frankenstein” w teatrze Buffo - The Monster and the Myth
Dodane przez aurban dnia Października 21 2014 19:17:30

17 października 2014. po raz kolejny wybraliśmy się do Warszawy do teatru „Buffo”na przedstawienie w języku angielskim „Frankenstein” – spektakl oparty na podstawie powieści angielskiej pisarki i poetki okresu romantyzmu Mary Shelley.

Wycieczkę zorganizowała Małgorzata Zielińska-Nosarzewska. Opiekę sprawowały Magdalena Jeżak oraz Anna Nowakowska. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas: 2LW, 3LW, 3TI/S, 3TR/M.

Podobnie jak w latach poprzednich przedstawienie było ciekawą i swoistą lekcją języka angielskiego.

Akcja powieści, na podstawie której przygotowano spektakl rozgrywa się pod koniec XVIII wieku w Europie Zachodniej, głównie w Szwajcarii – Genewie i Lucernie) oraz na Oceanie Arktycznym. Jest to tragiczna historia naukowca-filozofa Wiktora Frankensteina usiłującego rozwikłać zagadkę śmierci. Efektem jego wieloletnich poszukiwań i badań naukowych jest odkrycie możliwości przywracania życia zmarłym, a nawet stworzenie idealnego człowieka. Jego eksperyment kończy się tragicznie – w miejsce ideału powstaje monstrum. Ze względu na jego wygląd ludzie się go boją, uciekają albo go atakują. Stwór, podążając i prześladując swojego stwórcę w imię zemsty, doprowadza w końcu do śmierci jego najbliższych i jego samego.

Spektakl został wyreżyserowany przez Paul’a Stebbings i zaprezentowany przez TNT Theatre Britain. Obsadę stanowiły cztery osoby: jedna kobieta i trzech mężczyżn, którzy wcielali się w różne role poprzez zmianę kostiumów i zakładanie masek. Ten niewątpliwie dramatyczny spektakl został przedstawiony w bardzo innowacyjny sposób, gdyż zawierał wiele elementów humorystycznych. Muzyka i efekty dźwiękowe, skomponowane przez Paul’a Flush zachwyciły publiczność. Szybka akcja, teatralny styl, kontakt z publicznością, elementy komediowe, a także język, który okazał się dość zrozumiały sprawiły, iż uczniowie naszej szkoły opuszczali teatr „Buffo” pod ogromnym wrażeniem obejrzanego przedstawienia.

Przygotowała:
Małgorzata Zielińska-Nosarzewska