Spotkanie z płk dr Eugenem Muszyńskim 4/02/2014
Dodane przez aurban dnia Lutego 24 2014 21:34:37

W dniu 4 lutego 2014 w naszej szkole odbyło się spotkanie z byłym więźniem Oświęcimia płk dr Eugenem Muszyńskim, który opowiedział o swoich przeżyciach ze swojego barwnego, ale trudnego życia.

Urodził się 1935 r w Stanach Zjednoczonych. Jego rodzice byli naukowcami i prowadzili badania nad emigracją Europejczyków do Ameryki. Powrócili do Europy i przenieśli się do Prus Wschodnich do Królewca. Niestety mając 6 lat gestapo zabiło jego rodziców, gdyż byli naukowcami. Dzięki swojemu wielonarodowościowemu pochodzeniu polskiemu, niemieckiemu i duńskiemu, znał kilka języków obcych co pomogło mu w czasie wojny.

Po stracie rodziców został umieszczony w specjalnym ośrodku dla dzieci, gdzie zniemczono ich by w przyszłości mogły służyć Trzeciej Rzeszy. Za swój opór przeciwko germanizacji został osadzony w obozie koncentracyjnym Auschitz i tam spędził długie dwa lata. Doświadczył co znaczy głód, cierpienie, ból itp.

Mając 9 lat brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. Pod pseudonimem Żuk współpracował z AK. Za zniszczenie niemieckiego czołgu został odznaczony Krzyżem Walecznych za co został awansowany na stopień starszego strzelca. Następnie został żołnierzem I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, przebywając z nią długą drogę, która zakończyła się w Berlinie.

Po wojnie został oddany pod opiekę polskiemu porucznikowi. Miał on za zadanie wykształcić go i opiekować się nim, ale niestety oficer został aresztowany przez UB a jako młody człowiek ponownie trafił do polskich więzień, gdzie spędził dwa lata. Były to kolejne bardzo trudne lata, gdyż przeszedł tam szereg tortur. Jednak został uwolniony dzięki wsparciu znajomego radzieckiego żołnierza.

Po uwolnieniu udało mu się ukończyć szkołę podstawową i średnią a potem studia wyższe w kierunku psychiatria. Uzyskał tytuł doktora habilitowanego.

Obecnie płk dr Muszyński spotyka się z młodzieżą w Polsce i chętnie opowiada swoim życiu. Pomaga także młodzieży uzależnionej od narkotyków i innych używek.

Młodzież była bardzo zainteresowana historią życia płk dr Muszyńskiego. Spotkanie to wzbudziło wiele refleksji na temat własnego życia, co to jest patriotyzm i jaki jest poziom patriotyzmu młodzieży.

Spotkanie zorganizowała nauczycielka historii pani Małgorzata Mucha.


Serdecznie dziękujemy panu płk dr Muszyńskiemu za ciekawą lekcję historii a młodzieży za zainteresowanie się tematem tej lekcji.


Przygotowała
Agnieszka Urban