Narodowe Czytanie 2019
Dodane przez aurban dnia Września 10 2019 12:29:22

Narodowe Czytanie to akcja Prezydenta RP Andrzeja Dudy zainaugurowana w 2012 roku. Jej głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości przez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

W tym roku Narodowe Czytanie obejmowało polską nowelistykę. 7 września 2019r. o godzinie 12.00 miłośnicy literatury, parlamentarzyści, samorządowcy, osobistości ziemi płońskiej oraz reprezentanci płońskich szkół spotkali się w Miejskim Centrum Kultury
w Płońsku, by wspólnie wysłuchać etiudy teatralne oparte na fragmentach wybranych nowel i etiudy muzyczne znanych polskich kompozytorów. Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta Płońska, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku
oraz Miejskie  Centrum Kultury w Płońsku pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP.

Interpretację fragmentu noweli S. W. Reymonta pt. ,,Orka” prezentowali uczniowie: Dawid Ziemnicki II TI w roli chłopa, Adela Malon III LW w roli żony chłopa, Katarzyna Osmańska III LP jako narrator, Agata Gajewska III LP w roli staruchy Dawid Grabowski II LWjako chłopski syn. Młodzież była przygotowana przez panie uczące języka polskiego:  p. Annę Dobrowolską oraz p. Dorotę Gut-Pacuszkę.

Występ uczniów spotkał się z wielkim uznaniem słuchaczy i uczestników tegorocznego Narodowego Czytania.  Szczególne podziękowania należą się rodzicom występujących uczniów, zwłaszcza Państwu Ziemnickim, którzy zorganizowali elementy scenografii i rekwizyty do występu.

info w prasie  - zobacz

zobacz zdjęcia ...