SZKOLNY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Dodane przez aurban dnia Października 07 2015 21:24:31

Od 2001 roku 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Europa posiada 23 języki urzędowe, a na jej terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot, posługujących się językami regionalnymi lub językami mniejszości. Właśnie po to, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na tę różnorodność lingwistyczną, Unia Europejska i Rada Europy ogłosiły 2001 rok Europejskim Rokiem Języków. Rok Języków stał się również inspiracją dla obchodzonego co roku Europejskiego Dnia Języków.

Celem tej inicjatywy jest uświadomienie ogółowi społeczeństwa znaczenia wielojęzyczności w Europie, pielęgnowanie różnorodności kulturowej i językowej oraz wspieranie nauki języków obcych, również poza formalnym cyklem kształcenia. Kształcenie językowe i komunikowanie się w różnych językach pomaga nam upowszechniać koncepcję różnorodności kulturowej i wzajemnego zrozumienia na naszym kontynencie. Znajomość języków obcych daje wiele możliwości pracy czy nauki w innym kraju europejskim a także na całym świecie .

W związku z tym świętem dnia 28 września 2015 roku w naszej szkole zorganizowano obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych . Na korytarzu rozwieszono plakaty informacyjne oraz gazetki związane z tematyką zajęć nauczanych w szkole języków tj. angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Wykonane przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli języków obcych Magdaleny Jeżak , Katarzyny Zalewskiej , Aliny Chylińskiej , Elżbiety Kraszewskiej prace prezentowały zagadnienia dotyczące życia codziennego np. żywienia, mody, muzyki, sportu, zainteresowań, nauki, kultury .

Uczniowie przygotowując swoje prace wykorzystali wiedzę zdobytą w trakcie zajęć lekcyjnych oraz samodzielnie wyszukiwali nowych, ciekawych informacji ucząc się jednocześnie umiejętnego korzystania z różnych źródeł wiedzy oraz współpracy w grupie gdyż wiele z prac wykonywanych było w zespołach klasowych i międzyoddziałowych .

Ponadto pojawiły się prace informujące o idei Europejskiego Dnia Języków Obcych . Dużym zainteresowaniem cieszyły się ulotki propagujące naukę języków obcych i naklejki okolicznościowe informujące jak w kilkunastu językach europejskich brzmi słowo „dzień dobry". W czasie przerwy otrzymali je uczniowie i pracownicy szkoły.

Natomiast uczniowie klas ZSZ oraz technikum o różnych specjalnościach , pod kierunkiem nauczycielek języka angielskiego zawodowego pani Anny Jackiewicz - Ochidi, pani  Agnieszki Urban oraz pani Małgorzaty Zielińskiej - Nosarzewskiej, zaprezentowali swoje projekty na głównym holu w internacie . Swoje prace przygotowali uczniowie w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, technik mechatronik oraz mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych. Pojawił się także oryginalny plakat informujący o Dniu Językow Obcych, który został wykonany przez ucznia pod kierunkiwm pani Anny Nowakowskiej.

Młodzież wykazała się dużą kreatywnością i pomysłowością . Tematyka prac była różnorodna: Jak się odżywiać? Dlaczego tłuszcze są szkodliwe dla człowieka ? Jak nakryć stół ? Jak jest zbudowany samochód ? Jakie pojazdy i maszyny są używane do pracy na polu? Jakich narzędzi używa mechatronik i mechanik ? Na te pytania mogliśmy znaleźć odpowiedzi czytając informacje zamieszczone w projektach uczniów.

Znajomość języka obcego ogólnokształcącego poszerzona o język obcy zawodowy jest dodatkowym atutem w poszukiwaniu pracy w kraju i zagranicą . Celem nauki języka obcego zawodowego jest korelacja przedmiotowa, gdyż jest on realizowany w ramach kształcenia zawodowego teoretycznego i ma ścisły związek z efektami kształcenia w różnych branżach.

Zachęcamy do nauki języków obcych, ponieważ świat przestaje być dla nas ,,obcy". Poznajemy i rozumiemy zachowanie ludzi innych narodowości w życiu codziennym i podczas wykonywania czynności zawodowych.

Dziękujemy wszystkim,
którzy zaangażowali się w przygotowanie wystawy !

zobacz zdjęcia...

Przygotowały :