Uczniowie ZS nr 1 w Teatrze Buffo
Dodane przez aurban dnia Listopada 02 2016 20:20:08

28 października 2016r. po raz kolejny wybraliśmy się do Warszawy do teatru „Buffo” na przedstawienie w języku angielskim „Oliver Twist”. Jest to spektakl oparty na podstawie powieści angielskiego pisarza Karola Dickensa.

Wycieczkę zorganizowała Małgorzata Zielińska-Nosarzewska. Uczestniczyli uczniowie klas: 1LW, 2LW, 1LP, 2LP. Opiekę sprawowali: Anna Jackiewicz-Ochidi oraz Ireneusz Prusak.

Czego dotyczy ,,Oliver Twist”? Akcja powieści toczy się w Anglii: początkowo w prowincjonalnym miasteczku, później w Londynie, a także innych miejscach kraju. Tytułowy bohater, sierota, zostaje umieszczony wraz z innymi pozbawionymi rodziny dziećmi w sierocińcu, w którym cierpi głód, zimno i nieludzkie traktowanie, prowadzące do licznych zgonów dzieci. Oliver, któremu mimo wszystko udało się przeżyć, w dniu swoich dziewiątych urodzin zostaje zabrany do kolejnego przytułku, w którym ma "zdobyć wykształcenie i nauczyć się pożytecznego rzemiosła". Głodzony i poniewierany, zostaje wyrzucony, gdy prosi o dokładkę i odtąd próbuje samodzielnie dać sobie radę w życiu. Przez swoją naiwność chłopiec trafia do środowiska przestępczego. Stary przywódca szajki młodocianych złodziei chce nauczyć Olivera okradać innych, ale próby zdemoralizowania chłopca okazują się daremne. Z początku ufny i nic niepodejrzewający chłopiec poznaje intencje przestępcy i prosi go o wypuszczenie, bo nie chce nikogo okradać. Oliver zostaje w brutalny sposób przymuszony przez bandytów do uczestnictwa w napadzie na dom starej arystokratki. Chłopiec zostaje postrzelony przez lokaja, ale właścicielka domu podejmuje decyzję o pozostawieniu dziecka u siebie. Razem z nią i jej bliskimi Oliver toczy życie pełne szczęścia i miłości, do czasu, gdy niebezpieczni znajomi znów dają znać o swoim istnieniu. Chłopiec już jednak nie jest sam – w nierównej walce z londyńskimi bandytami może liczyć na wsparcie kochających przyjaciół.

Spektakl został wyreżyserowany przez Paul’a Stebbings i zaprezentowany przez TNT Theatre Britain. Obsadę stanowiły cztery osoby: jedna kobieta i trzech mężczyzn, którzy wcielali się w różne role poprzez zmianę kostiumów.

Ten niewątpliwie dramatyczny spektakl został przedstawiony w bardzo innowacyjny sposób, gdyż zawierał wiele elementów humorystycznych.  Szybka akcja, teatralny styl, kontakt z publicznością, elementy komediowe, a także język, który okazał się dość zrozumiały sprawiły, iż uczniowie naszej szkoły opuszczali teatr „Buffo” pod ogromnym wrażeniem obejrzanego przedstawienia. Podobnie jak w latach poprzednich przedstawienie było ciekawą i swoistą lekcją języka angielskiego.

zobacz zdjęcia...

Przygotowała: Małgorzata Zielińska-Nosarzewska