Narodowe Czytanie 2020
Dodane przez arykowska dnia Września 08 2020 22:55:52

Płońskie Spotkania z Literaturą i Historią, czyli wszyscy czytamy ,,Balladynę” Juliusza Słowackiego

Narodowe Czytanie to akcja Prezydenta RP Andrzeja Dudy zainaugurowana w 2012 roku. Jej głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości przez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

W tym roku cała Polska czytała ,,Balladynę” Juliusza Słowackiego. W sobotę- 5 września 2020r. o godzinie 12.00  samorządowcy, dyrektorzy, nauczyciele płońskich szkół, ich uczniowie, a także osobistości ziemi płońskiej spotkali się w Poświętnem, przed Oficyną, tuż przy Sienkiewiczówce, żeby wspólnie wysłuchać fragmentów romantycznego dramatu
w interpretacji miłośników literatury. Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta Płońska, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku oraz Miejskie  Centrum Kultury w Płońsku pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP.

Druga część Płońskich Spotkań z Literaturą i Historią powiązana była z odsłonięciem pamiątkowej tablicy pani Zofii Malickiej, która w latach 1941 – 1944 podczas okupacji hitlerowskiej  prowadziła tajne nauczanie dzieciz Poświętnego i okolic.

Zespół Szkół nr 1 w Płońsku podczas tej uroczystości był reprezentowany przez uczennicę kl. I LP KarolinęBłaszczyk oraz polonistki -p. Annę Markowską i p. Dorotę Gut-Pacuszkę.