MIŁOŚNICY KULTURY ROSYJSKIEJ
Dodane przez aurban dnia Września 19 2015 07:47:44

W środę 16.09.2015 r klasa III LP z Zespołu Szkół nr 1 im. S. Staszica wybrała się na wycieczkę do Warszawy. W programie wyjazdu znalazły się takie punkty jak: zwiedzanie cerkwi prawosławnej – Katedry Metropolitalnej pod wez. Św. Marii Magdaleny oraz seans rosyjskojęzyczny Wokół Futbolu w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury.

Piękna cerkiew, którą młodzież miała okazję zobaczyć, obecnie jest główną katedrą prawosławną i siedzibą Metropolity Warszawskiego i Całej Polski abp. Sawy oraz pierwszą cerkwią w Warszawie wybudowaną od podstaw jako samodzielny obiekt. Znajduje się na warszawskiej Pradze Północ, naprzeciwko dworca PKP Warszawa Wileńska. Jak słusznie podkreślił duchowny, który oprowadzał nas po tym niezwykłym miejscu jest ona uważana za jeden z najpiękniejszych zabytków architektury sakralnej Warszawy. Budynek został wzniesiony pod koniec lat 60-tych XIX wieku z pełnym przepychem cechującym styl bizantyjsko-rosyjski. Jest olbrzymi, monumentalny. Jednak poza niepodważalnymi walorami estetycznymi - jest to świątynia niezwykle ważna dla kościoła prawosławnego - jest bowiem trzynastą w hierarchii świątynią katedralną Powszechnego Kościoła Prawosławnego, w tym najważniejszą oczywiście na terenie całego kraju.

Piękno w czystej postaci-podsumowali uczniowie. Młodzież naprawdę była zauroczona tym miejscem, i nie wystarczył monolog przewodnika….padały ciekawe pytania, a odpowiedzi nie były już takie oczywiste, zwłaszcza w kontekście międzykulturowym, religijnym, podobieństw i różnic między religią prawosławną i katolicką.

Z cerkwi uczniowie udali się do Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury, gdzie po ciepłym powitaniu obejrzeli kawałek porządnego rosyjskiego kina. Seans Wokół futboluz typowym młodzieżowym akcentem o tematyce sportowej w reżyserii Antona Bormatova okazał się strzałem w dziesiątkę. W nauce języka obcego nie ma nic cenniejszego jak możliwość posłuchania żywego słowa nosicieli języka. Film w wersji oryginalnej znacząco wpłynął na rozwój językowy uczniów, a w dodatku pozwolił miło spędzić czas. Uczenie się w ten sposób odzwierciedla do pewnego stopnia naturalne warunki, tak jakbyśmy byli w Rosji. W przeciwieństwie do książek, filmy są doskonałym źródłem języka mówionego i pozwalają lepiej opanować mowę potoczną i rytm mówienia, a także zdolność rozumienia ze słuchu. Oby więcej takich seansów!

Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowały rusycystki: kierownik-Anna Nowakowska, opiekunowie: Alina Chylińska i Elżbieta Kraszewska.

Przygotowała: Anna Nowakowska