To be or not to be – William Shakespeare (23.04.1564 - 23.04.1916)
Dodane przez aurban dnia Kwietnia 25 2016 19:40:34

W roku 2016 obchodzimy 400 rocznicę śmierci najchętniej czytanego dramatopisarza świata Williama Szekspira. Któż nie zna jego dzieł Poskromienie złośnicy, Komedia pomyłek, Sen nocy letniej, czy tragedii Romeo i Julia, OtelloMakbet, Hamlet oraz Król Lear. Jego Sonety, stanowiące zbiór 154 utworów, zaliczane są do arcydzieł angielskiej liryki. Natomiast jego komedie i tragedie są uważane za jedne z najlepszych dzieł w swoich gatunkach angielskiej literatury. Autor dokładnie przeanalizował psychikę człowieka i jego zachowania w rożnych sytuacjach życiowych. Bohaterami jego utworów są chciwi, żądni władzy królowie, nieszczęśliwie zakochani młodzi ludzie a także ludzie pazerni, czy też waleczni i odważni. Cechy opisywane przez W. Szekspira tkwią również w ludziach żyjących współcześnie. Utwory pełne są opisów i metaforyki.

Ciągle przewija się ponadczasowa maksyma wypowiedziana przez Makbeta ,,Każde jedno morderstwo, pociągnie za sobą szereg następnych i tak bezustannie”, co jest doskonałym przykładem ciągłej aktualności dramatów Szekspira.

W związku z obchodzoną rocznicą, nauczycielki języka angielskiego Anna Jackiewicz – Ochidi, Magda Jeżak, Agnieszka Urban oraz Małgorzata Zielińska – Nosarzewska, zorganizowały wystawę prac uczniów poświeconą wspaniałemu dramatopisarzowi. Prace można było podziwiać w szkole oraz w internacie. Młodzież przypomniała jego biografię i twórczość oraz sławne cytaty z jego największych dzieł.

Swoje prace zaprezentowali następujący uczniowie:

Klasa I TR: Morawski Kamil,

Klasa I TŻ: Kanigowska Marta,

Klasa II TŻ: Sawicka Katarzyna, Tomaszewska Patrycja,

Klasa II TF: Gronecka Katarzyna, Nurzyńska Karolina,

Klasa III TMR: Kantorowski Kamil, Szuland Daniel,

Klasa III LP/S: Sobczyński Jacek, Rosiński Adrian, Majkowska Sandra, Nowicki Adam, Racinowski Dawid

Klasa III TI/S: Sadkowski Konrad, Borowski Mateusz, Pomoryn Arkadiusz, Jackowski Dawid,

Klasa III r: Łukasz Żmijewski.

Przygotowała

Agnieszka Urban