,,Kultura dostępna” dla młodzieży
Dodane przez aurban dnia Października 27 2016 20:39:05

Dnia 25.10.2016r. uczniowie z Technikum nr 1 w Płońsku (klasy III i IV TR) uczestniczyli w wycieczce tematycznej do Warszawy.  Celem wyjazdu było kształcenie postaw patriotycznych i szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego poprzez udział w lekcji muzealnej i warsztatach malarskich oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki teatralnej.

Młodzież wysłuchała wykładu na temat poruszających wydarzeń historycznych z 1863, a potem z czasów II wojny światowej, w Palmirach i Puszczy Kampinoskiej, a następnie wzięła udział w warsztatach muzealnych dotyczących twórczości Henryka Sienkiewicza, pt. ,,Żywe obrazy. Henryk Sienkiewicz i sztuka”. Były to zajęcia organizowane przez Ministerstwo w ramach programu ,,Kultura Dostępna”.  Lekcja w Muzeum Narodowym była interesującą podróżą po twórczości Henryka Sienkiewicza. Prowadząca zajęcia skupiła się na problematyce powieści historycznych, licznych przyjaźniach pisarza z artystami, a także ulubionym temacie w twórczości Noblisty, tj. historii. Uczniowie mieli okazję zademonstrować ,,żywy obraz” na przykładzie ,,Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki. Zajęcia były powtórzeniem i utrwaleniem wiadomości o Henryku Sienkiewiczu, co jest niezwykle cenne w związku z trwającym obecnie Rokiem Sienkiewiczowskim. Uczestnicy samodzielnie analizowali dzieła malarskie na podstawie otrzymanych kart pracy, jednocześnie dzieląc się swoimi spostrzeżeniami z wykładowcą.

Punktem stałym podczas wyjazdów tematycznych jest wspólne spotkanie w kawiarni. Uczniowie z opiekunem wybrali się na gorącą czekoladę. Tego typu spotkania mają na celu przygotowanie młodych ludzi do świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Oprócz wymiany zdań na temat zajęć muzealnych, chłopcy swobodnie opowiadali o swoich marzeniach i planach na przyszłość.

Wieczorem młodzież miała możliwość ocenić angielski humor w sztuce ,,Człowiek dwóch szefów”. Podczas wizyty w Teatrze Komedia młodzi technicy mogli na żywo zobaczyć popularnych aktorów. Największymi brawami przywitali: występującą w „podwójnej“ roli- Julię Kamińską i znanego widzom Wojciecha Majchrzaka. Pomiędzy scenami było coś dla fanów piosenek The Beatles. Aktorzy w konwencji humorystycznej zaśpiewali najpopularniejsze przeboje.

Pomimo późnej pory, wszyscy wracali pełni wrażeń i pozytywnych emocji, licząc na kolejny wyjazd w ramach projektu: ,,Kultura dostępna”. Pomysłodawcą i organizatorem spotkań z kulturą była p. Anna Dobrowolska – nauczyciel języka polskiego.

zobacz zdjęcia...

Opracowała: Anna Dobrowolska