Jak powstaje oliwa z oliwek? – praktyka TŻ
Dodane przez aurban dnia Grudnia 21 2019 20:26:04

Jak powstaje oliwa z oliwek? – praktyka TŻ


Projekt pt. „Zagraniczne praktyki życiową szansą dla ucznia technikum” o numerze 2019-1-PL01- KA102-063391współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1, Mobilność edukacyjna. Konkurs 2019

 

Wysokiej jakości oliwa z oliwek jest idealnym dodatkiem do różnego rodzaju dań. Doskonale smakuje z sałatkami i surówkami. Nadaje się również do dań smażonych. Jak powstaje oliwa z oliwek?


Tajniki powstawania oliwy poznawali technicy żywienia i usług gastronomicznych.  Grecka oliwa wyróżnia się walorami smakowymi i właściwościami zdrowotnymi. Znane i renomowane tłocznie, zajmujące się produkcją oliwy, przyjmują do produkcji tylko oliwki wysokiej jakości od znanych i sprawdzonych dostawców. Ich produkty systematycznie doceniane są za wyjątkową jakość, walory smakowe i aromatyczne.


Uczniowie dowiedzieli się, że oliwki mogą mieć zielony jasny kolor i owocowy, słodko-gorzki smak. Lekko pikantna oliwka doskonale uzupełnia smak potraw z mięs i makaronów. Młodzież poznała cały proces tłoczenia oliwy od wrzucenia oliwek do pojemnika, przez macerację, zbieranie oliwy do pojemników, butelkowania jej lub umieszczania w metalowych  pojemnikach.


Lepsza jakość oliwy jest gwarantowana przez w pełni zautomatyzowany sposób jej wyciskania w nowoczesnych maszynach ze stali nierdzewnej. Używane są do tego celu prasy i zgniatacze, co nazywamy tłoczeniem. Masę rozkłada się cienkimi warstwami na tarczach filtracyjnych. Całość układa się pod prasą i poddaje stale rosnącemu naciskowi. Z masy wycieka moszcz-mieszanka oliwy i wody wegetacyjnej.

 

Uzyskaną masę poddaje się procesowi oddzielenia części  stałej (pestek, skórek, resztek miąższu)  od części płynnych za pomocą odwirowywania poziomego.


Wizyta w tłoczni oliwy i obserwacja całego procesu produkcji była bardzo  ciekawym doświadczeniem. Uczniowie zrozumieli na czym polega różnica między oliwą z pierwszego i drugiego tłoczenia, jej walorach zdrowotnych i jakości.  

 

 

 

Przygotowała


Agnieszka Urban

Koordynator projektu Erasmus+

 

zdjęcia