Lekcja historii i patriotyzmu
Dodane przez morlik dnia Listopada 20 2016 23:02:54

18.11.2016r. klasy II i III TMT uczestniczyły w wycieczce, której program obejmował zwiedzanie Cmentarza Powązkowskiego oraz udział w lekcji przeprowadzonej w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na  Powązkach – jednej z najstarszych nekropolii warszawskich – uczniowie odwiedzili groby ludzi zasłużonych dla polskiej kultury. Wśród wielu mogił odnaleźli te, na których widnieją nazwiska znanych pisarzy i poetów: Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Marii Dąbrowskiej, Kazimiery Iłłakowiczówny czy Leopolda Staffa. Podczas spaceru cmentarnymi alejami młodzież niejednokrotnie zwracała uwagę na walory artystyczne grobowców uznawanych za bezcenne zabytki i dzieła małej architektury.

Po zakończeniu zwiedzania Starych Powązek uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie wysłuchali dwóch wykładów: ,,Poeci walczącej Warszawy’’ i ,,Sztuka w czasach hekatomby’’. Pierwszy z nich rozpoczął się od przybliżenia przyczyn wybuchu Powstania Warszawskiego i dramatycznego przebiegu działań powstańczych.

W dalszej części wykładu prowadzący skupił się na prezentacji sylwetek żołnierzy – poetów, którzy mimo młodego wieku i wrażliwości, uznali udział w powstaniu za swój moralny obowiązek. Jednocześnie czuli się odpowiedzialni za stworzenie literackiego świadectwa czasów Apokalipsy spełnionej.  Wśród prezentowanych poetów znaleźli się: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Andrzej Trzebiński i Józef Szczepański. Podczas wykładu nawiązano również do ,,Pamiętnika z powstania warszawskiego’’ Mirona Białoszewskiego oraz współczesnych tekstów piosenek zespołu LaoChe.

Drugi z wykładów uświadomił młodzieży, jak artyści w czasie Powstania zareagowali na wzmożone zapotrzebowanie na symbole narodowe. Uczniowie zostali zapoznani z działalnością Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej skupiającego grupę plastyków zaangażowanych w ruch konspiracyjny.

Obie lekcje wzbogacono prezentacją licznych zdjęć przedstawiających sceny powstańczych walk oraz ogrom zniszczeń, jakim uległa wówczas  stolica Polski.

Ponadto uczniowie obejrzeli film dokumentalny pt.:,,Warszawa walczy’’.

Niecodzienna lekcja historii i języka polskiego wzbudziła autentycznezainteresowanie młodzieży, która doceniła wysoki poziom merytoryczny wykładów i profesjonalizm prelegentów.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały: p. Agnieszka Rykowska, p. Małgorzata Mioduszewska i p. Magdalena Staniszewska.

zobacz zdjęcia...