V Ogólnopolski Konkurs Recytatorski ,,W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck”
Dodane przez arykowska dnia Marca 20 2019 07:13:00

V Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

,,W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck”

,,Człowiek w niewoli staje się jak ptak,

któremu połamano skrzydła (...) Taki ptak najczęściej umiera”.

M. Rutkowska- Kurcyusz, nr obozowy 12062

W dniach od 08 – 14.03 2019r. w Warszawie odbyły się eliminacje do V finału Konkursu Recytatorskiego poświęconego twórczości lagrowej. Organizatorami Konkursu są: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie ,,Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbruck oraz Ruda Śląska. Jego celem było popularyzowanie twórczości poetek obozowych oraz pracy poobozowej na bazie wspomnień byłych więźniarek, zapoznanie z losami więźniarek, aby pamięć o ich martyrologii przetrwała w pamięci kolejnych pokoleń, zwrócenie uwagi na związek pomiędzy literaturą, a życiem kraju i narodu oraz propagowanie wśród młodego pokolenia postawy miłości do Ojczyzny.

Zespół Szkół nr 1 w Płońsku reprezentowali: Katarzyna Osmańska z klasy II LP (opiekun artystyczny: p. D. Gut-Pacuszka) oraz Dawid Ziemnicki z klasy I TL (opiekun: p. A. Dobrowolska).

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować dwa utwory: fragment prozy Karoliny Lanckorońskiej oraz jeden z wierszy więźniarki Grażyny Chrostowskiej. Finał konkursu odbędzie się 4 kwietnia w Rudzie Śląskiej. Najlepsi uczniowie pojadą w czerwcu do Ravensbruck. zdjęcia - zobacz

Przygotowała: Komisja ds. promocji szkoły