Powtórka z prawa przed maturą
Dodane przez magda-orlik dnia Października 21 2017 12:23:25

18 października 2017r. klasa III LP pod opieką nauczycielki wiedzy o społeczeństwie p. Małgorzaty Muchy odwiedziła siedzibę Sądu Rejonowego w Płońsku.

Celem wizyty było zapoznanie ze strukturą Sądu Rejonowego i jego poszczególnych wydziałów oraz zwiększenie świadomości prawnej i usystematyzowanie wiedzy uczniów, którzy w maju przystąpią do matury.

Przed wejściem na teren sądu, wszyscy zostali sprawdzeni przez ochronę, przechodząc przez bramki do wykrywania niebezpiecznych narzędzi. Następnie przeszli do pomieszczeń dla zatrzymanych, poznając podstawowe zasady tymczasowego aresztu. Widzieli  Przyjazny  Pokój Przesłuchań, w którym przesłuchiwane są dzieci, jeżeli są świadkami przestępstw. Uczniowie zostali uczuleni na problem wykorzystywania seksualnego dzieci.

W dalszej kolejności zwiedzili Wydziały Ksiąg Wieczystych, Wydział Cywilny, Sąd Rodzinny I Opiekuńczy oraz Wydział Karny. Zobaczyli w jaki sposób pracują poszczególne sekretariaty,  obejrzeli szafy z aktami sądowymi oraz archiwum.

W głównej części, już na sali rozpraw, uczniowie wysłuchali pogadanki na temat zasad procesu karnego i zagrożenia karą. Zostali poinstruowani, jak należy zachować się podczas rozprawy sądowej. Wzięli udział w symulacji rozprawy karnej, co wywarło na nich największe wrażenie.  Zadawane przez uczniów pytania, świadczyły o dużym zainteresowaniu tematem. Wizyta w sądzie była świetną szansą na powtórkę z prawa przed zbliżającą maturą.

Wizyta w sądzie możliwa była dzięki uprzejmości pani Ewy Bońkowskiej –Konca, sędzi w stanie spoczynku. Uczniowie już umówieni są na kolejne spotkania z panią sędzią.

zobacz zdjęcia...

Opracowała: Małgorzata Mucha