Dodane przez aurban dnia Listopada 14 2015 18:52:19

Dnia 20 października 2015 r. uczniowie klas: II TR, II i III LW uczestniczyli w wycieczce doWarszawy. Organizatorem wycieczki była nauczycielka języka polskiego p. A. Dobrowolska. Celem wycieczki było: zwrócenie uwagi na rozwój postawy obywatelskiej, podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze oraz krzewienie kultury i estetyki żywego słowa.

Pierwszym punktem programu była żywa lekcja historii na WOJSKOWYCH POWĄZKACH. Zwiedzając z przewodnikiem Cmentarz Powązki Wojskowe, uczniowie zobaczylikwatery żołnierzy, którzy walczyli w polskich powstaniach, a także I i II wojnie światowej Następnie przeszli z opiekunem na kwaterę „Na Łączce”, gdzie w latach 1945-56 chowani byli zamordowani przez Urząd Bezpieczeństwa. Kolejnym punktem zwiedzania cmentarza była symboliczna „Dolinka Katyńska”, która jest najważniejszym w mieście miejscem upamiętnienia ofiar zbrodni Katyńskiej. Przewodnik zwróciła uwagę na to, że liczne pomniki i tablice pamiątkowe stanowią symboliczne miejsca pamięci, a najsłynniejszym z nich jest pomnik Gloria Victis, tj. Chwała Zwyciężonym, upamiętniający żołnierzy walczących podczas II wojny światowej. Podczas godzinnego spaceru uczestnicy wycieczki zobaczyli kwaterę Szarych Szeregów z grobami Alka, Rudego i Zośki, bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego pt. ,,Kamienie na szaniec”, kwaterę z grobami osób i pomnikiem  związanym z katastrofą samolotu rządowego lecącego do Smoleńska w 2010 roku, a także groby poetów, pisarzy, sportowców, piosenkarzy i wielu innych znanych osób.

Wieczorem uczniowie wspólnie z opiekunem udali się do Teatru Komedia na współczesną sztukę, pt. ,,Zwariowana terapia”. Mieli okazję doświadczyć estetyki żywego słowa. Podczas antraktu był czas na dyskusję o sztuce przy filiżance gorącej czekolady. Uczniowie zintegrowali się i wyraźnie poczuli niezwykła atmosferę panującą w teatrze.

Wyjazd zakończyło wspólne zdjęcie uczniów i ich opiekuna. Podczas powrotu do Płońska, planowano kolejny wyjazd do teatru, co świadczy o tym, że wśród uczniów ZS nr 1 w Płońsku jest wielu miłośników kultury.

Komentarz i zdjęcia: Anna Dobrowolska