Jak motywować i wspierać dziecko
Dodane przez ezochowska dnia Listopada 05 2020 13:36:25

Jak motywować i wspierać dziecko do systematycznego uczenia się
poza szkołą

Drodzy Rodzice, czas nauki zdalnej oprócz wielu możliwości, rodzi również problemy, z którymi zmagamy się jako dorośli chcąc pomóc naszym dzieciom.

Jednym z głównych problemów obok tych związanych z kwestiami technicznymi, jest odpowiednia motywacja do nauki i systematycznego udziału w lekcjach.

O ile nauka stacjonarna umożliwia wypracowanie pewnego schematu oraz organizacji dnia, o tyle nie każdy radzi sobie z tym ucząc się w domu.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Państwu wesprzeć dzieci w systematycznym udziale w zajęciach szkolnych:

- Podtrzymuj dobre relacje z dzieckiem – zapewniaj o Twoim wsparciu, kiedy będzie tego potrzebowało. Nie ograniczaj rozmów do tematów związanych ze szkołą.

- Interesuj się sytuacją szkolną dziecka - bądź w kontakcie z wychowawcą klasy, przeglądaj dziennik elektroniczny.

- Stwórz w domu warunki, które pozwolą na spokojne uczestnictwo w lekcjach i zapewnią poczucie komfortu.

- Dostrzegaj to co dobre – chwal nawet za drobne sukcesy.

- W razie problemów – zachęcaj dziecko do kontaktu z wychowawcą lub specjalistami pracującymi w szkole.

- Pomóż stworzyć dziecku  plan dnia, w którym znajdzie się czas na naukę i wypoczynek.

- Zachęcaj dziecko do aktywnego spędzania wolnego czasu – na spacerze, podczas codziennych czynności.

- Wspieraj, ale nie wyręczaj – pozwoli to w przyszłości uzyskać poczucie samodzielności i wiary w siebie.

- Ucz dziecko dostrzegania swoich mocnych stron – wskazuj jak można je wykorzystać.

- Pamiętaj! Każde dziecko jest inne. Jako rodzic masz o nim największą wiedzę. Jeśli potrzebujesz wsparcia skontaktuj się z pedagogiem lub psychologiem szkolnymJ

Opracowała: Monika Gołębiowska - Łaska