Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Widowisko plenerowe przed kościołem św. Maksymiliana Kolbe
Dodane przez morlik dnia Maja 09 2016 21:24:00

3 maja 2016r. z okazji powiatowo-miejskich uroczystości patriotycznych, przed uroczystą Mszą św. W kościele św. Maksymiliana Kolbe, uczniowie naszej szkoły zaprezentowali widowisko plenerowe poświęcone jubileuszowi 1050-lecia Chrztu Polski.

Podróż w czasy Mieszka I rozpoczęli od prezentacji codziennych czynności: zwyczajów, wierzeń i tańców ówczesnych plemion słowiańskich. Młodzież pokazała kolejne etapy odejścia od guseł i wierzeń ludowych, co dało podwaliny do stworzenia jednego, silnego państwa, które włączone zostało do europejskiej wspólnoty chrześcijańskiej. W jednej ze scen sojusz z Czechami, za pośrednictwem których przyjęto chrzest, przypieczętowało małżeństwo Mieszka I z Dobrawą. Uczniowie przedstawili przygotowania do chrztu z finałem przyjęcia go z rąk biskupa. Wykonanie finałowej pieśni – hymnu Rota M. Konopnickiej, dopełniło teatralnego dzieła wychowanków „Staszica”.

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klas: II LP, II TŻ, III TS i I TS.

Przygotowaniami zajęli się: Małgorzata Mucha – nauczycielka historii, Dorota Gut-Pacuszka – nauczycielka języka polskiego oraz ks. Andrzej Żywiałowski – nauczyciel religii.

zobacz zdjęcia...