Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 czytają „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza
Dodane przez aurban dnia Września 04 2016 16:40:47

3 września 2016r. uczniowie ZS Nr 1 po raz piaty wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. ,,To piękna, cudowna powieść o zwycięstwie prawdy i miłości” – mówiła Pani Bożena Kaliściak, inicjatorka edycji płońskiej i prowadząca spotkanie literackie.

Akcja ,,Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Urząd Miasta w Płońsku i Miejska Biblioteka we współpracy ze Starostwem Powiatowym oraz Miejskim Centrum Kultury, co roku zaprasza do aktywnego uczestnictwa parlamentarzystów, osobistości ziemi płońskiej, miłośników literatury i młodzież szkolną. Współpracując z Miejską Biblioteką, uczniowie klas mundurowych zaprezentowali swoje talenty. Przedstawiciele klas: II i III LW oraz III LP: Dominik Karwowski (Petroniusz), Cezary Piłkowski (Winicjusz), Aleksandra Piłatowicz (Apostoł Piotr), Klaudia Ceglarz, Patrycja Wachocka, Magda Matuszewska (pretorianie), Justyna Kaczyńska i Oliwia Kamińska (chrześcijanie) oraz Ewelina Klósak (narrator), pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego: p. A. Dobrowolskiej i D. Gut- Pacuszki, w artystyczny sposób przybliżyli najciekawsze fragmenty lektury, wykorzystując znakomite wykonanie M. Bajora ,,Quo Vadis Domine”. Występujący wcielili się w postawy i życiowe wybory bohaterów ,,Quo Vadis”, a także zmierzyli się z trudnym dla współczesnego czytelnika językiem.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję wysłuchać recitalu poetycko- muzycznego ,,Ach- POEZJA!” w wykonaniu p. Haliny Bednarz - aktorki teatralnej i telewizyjnej oraz p. Kuby Michalskiego, kompozytora i twórcę poezji śpiewanej.

Narodowe Czytanie w jesienne popołudnie było dla wszystkich czasem inspirującej refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z wielką literaturą. Dla młodzieży, której występ został nagrodzony brawami, była to wspaniała przygoda z wybitną Sienkiewiczowską powieścią.

zobacz zdjęcia...

Przygotowała: Anna Dobrowolska