Uczniowie ZS nr 1 na spektaklu ,,Kartki z Pamiętnika”
Dodane przez aurban dnia Listopada 04 2016 14:14:15

,,Przez dwadzieścia lat nie mogłem o tym pisać. Chociaż tak chciałem. I gadałem.

O powstaniu (…), bo to jest największe przeżycie mojego życia, takie zamknięte…”

Miron Białoszewski

27 października 2016r. uczniowie klas: I i III LP, II LW oraz II TR wybrali się na spektakl teatralny przygotowany przez Kielecki Teatr Lektur na podstawie utworu Mirona Białoszewskiego pt. "Pamiętnik z powstania warszawskiego".

Spektakl przedstawia dzieje młodego Mirona oraz kilku jego przyjaciół podczas 63 dni powstania. Czwórka bohaterów reprezentuje osoby, których zachowanie zmieniało się w czasie powstania: od euforii do załamani. Te zmiany podejścia związane są z konkretnymi przeżyciami bohaterów: bombardowania domów, morderstwa na ludności cywilnej, pobyt w piwnicach, transport rannych, przejścia kanałami. Życie bohaterów spektaklu to jednak nie walka z okupantem, ale walka o przetrwanie, o zdobycie, żywności, wody...

W trakcie przedstawienia pt. "Kartki z powstania" młodzież przeniosła się do okupowanej Warszawy w trudne dla Polaków czasy II wojny światowej. Duże wrażenie na widzach wywarła muzyka i efekty specjalne.

Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Anna Dobrowolska, p. Dorota Gut-Pacuszka, p. Małgorzata Mucha i p. Adrian Dalecki.

Przygotowała: Anna Dobrowolska