Jasełka 2019
Dodane przez ezochowska dnia Stycznia 20 2020 14:37:29

Jasełka Bożonarodzeniowe w ZS nr 1

W tym roku szkolne Jasełka odbyły się  w dniu 19 grudnia pod hasłem: ,,Narodził się dla naszego zbawienia". Jak co roku, scenariusz opracował p. Zbigniew Bieńkowski przy współudziale uczniów wszystkich klas. Za dekorację odpowiadał p. Mieczysław Szadkowski, a za nagłośnienie p. Arkadiusz Markowski.

W trakcie przedstawienia wykorzystano: teksty świętej Matki Teresy z Kalkuty oraz Jacka Kaczmarskiego, fragmenty utworów muzyki klasycznej Wojciecha Kilara "Magnificat anima mea Dominum", "Pachelbel - Canon in D" (piano) czy "Carmina Burana" na chór i orkiestrę, a także
fragmenty popularnych kolęd i pastorałek, np.: ,,Kołysanka Józefa", ,,Mario, czy już wiesz ?", ,,Niepokalane Poczęcie” i ,,Nie było miejsca dla Ciebie".

Słowo wstępu wygłosił ks. Paweł Kowalski, który podkreślił bogactwo treści duchowych, płynących z chrześcijańskiego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie składało się z czterech scen.
W pierwszej aktorzy poprzez sugestywną pantomimę ukazali biblijną prawdę o grzechu pierworodnym.
Z zapartym tchem, podziwiając piękną dekorację auli, obserwowaliśmy zachwyt ,,nad Rajem" Adama i Ewy oraz konsekwencje pierwszego nieposłuszeństwa.

W drugiej scenie zobaczyliśmy Maryję, która w momencie Zwiastowania okazała Bogu posłuszeństwo, zgadzając się zostać Matką Syna Bożego. Przepięknie i delikatnie wykonany przez Weronikę Drozdowską z Klasy II LW utwór ,,Niepokalane Poczęcie”, wprowadził nas w atmosferę zamyślenia nad wyborami, których dokonujemy w naszym życiu, a które nie zawsze są zgodne z wolą Boga.

Scena trzecia, natomiast, przedstawiała "dawne" i "współczesne" Betlejem, gdzie nie było i nadal często nie ma miejsca dla Boga. Współczesne Betlejem - to nasze zapełnione pogonią za dobrobytem, doczesnością i pożądaniem serce, które staje się wygodną i przyjemną celą. Drzwi celi są jeszcze otwarte, ale kiedyś się zamkną. Uratować nas może "małe Dzieciątko", Syn Boży, Mesjasz. Te ewangeliczne prawdy wypowiedziane przez Filipa Czaickiego z klasy IV TŻ i wyśpiewanie przez Dorotę Lewandowską, Kingę Matusiak i Michała Kozarzewskiego ( wszyscy z klasy I TŻ p ), mocno podkreśliły fakt, że Jezus narodził się dla naszego zbawienia, że innego Zbawiciela nie ma i nie będzie.

W scenie czwartej aktorzy deklamowali wiersze i recytowali prozę m. in. Świętej Matki Teresy
z Kalkuty czy Jacka Kaczmarskiego. Kierowały one nasze myśli ku Wigilii i Świętom Bożego Narodzenia, ku naszym najbliższym, ku naszej Ojczyźnie.  ,,Jeśli nas Matka Boska nie obroni, jeśli nas Święta Rodzina nie obroni, to co się stanie z Polakami ?"- te i inne pytania mocno zapadały w nasze serca. Tylko Bóg, który kocha nas bezwarunkowo i ma w swoim sercu miejsce dla każdego, nawet dla tego, który Nim chwilowo pogardza, przynosi ukojenie od "głodu". Ukojenie od głodu serc, w których nie mieszka miłość czy od głodu władzy, która jest tylko siłą.

Jasełka zakończyły się życzeniami płynącymi z ust Dyrekcji i uczniów. Było to piękne przedsięwzięcie szkolne, które skupiło 41 aktorów z 11 klas ( zarówno licealnych, jak i techników i szkoły branżowej). Dekorację w szkole i w domach przygotowywało 10 uczniów, a kilku innych przyniosło potrzebne materiały. Wszystkim, którzy byli zaangażowani serdeczne: ,,Bóg zapłać !”

Przygotował: Zbigniew Bieńkowski