Zachęcamy do zdrowego trybu życia
Dodane przez aurban dnia Listopada 28 2017 21:04:32

W dniu 23 listopada 2017r. w ZS nr 1 w Płońsku, odbyła się konferencja pod hasłem „Aby zdrowym być, trzeba umieć żyć”. Stanowiła ona pierwszy etap szkolnego projektu pod nazwą ,,Czas na zdrowie”. Organizatorzy konferencji to: Szkolna Grupa PaTPORTowa oraz Komisja Promocji Zdrowia.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: p. Andrzej Stolpa – Starosta Powiatu Płońskiego, p. Jan Mączewski – przewodniczący Rady Powiatu, p. Wiesława Junczak – dyrektor ZS nr 2 w Płońsku oraz delegacje płońskich szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami.

Pani Marzanna Szacherska- dyrektor ZS nr 1 w Płońsku przywitała zebranych, po czym uczniowie szkoły zaprezentowali krótką scenkę wprowadzającą w tematykę spotkania.

Kolejnym punktem była prezentacja bogatego repertuaru działań z realizacji innowacji pedagogicznej „Gastronomia – moja pasja”. Prezentacji dokonały panie uczące w klasach gastronomicznych: Monika Kon i Ewa Borawska. Prelegentki podkreśliły, że celem programu innowacji jest rozbudzenie w uczniach chęci eksperymentowania, podejmowania wyzwań i szerzenie wśród społeczności szkolnej zachowań prozdrowotnych w kontekście zdrowej żywności.

W czasie spotkania głos zabrała pani Ewa Godlewska – dietetyk kliniczny z powiatowego szpitala w Płońsku, która omówiła m.in.: wpływ odżywiania na kondycję fizyczną i sprawność umysłową młodego człowieka w kontekście efektywnego uczenia się. Wskazała zalecane produkty żywieniowe, które pozytywnie wpływają na mózg, a także zwróciła szczególną uwagę na informacje umieszczane na etykietach produktów.

Uczestnicy konferencji obejrzeli także krótki film pod tytułem „ Chemiczna iluzja”, przygotowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, który poruszał problem zawartości dodatków chemicznych do produktów żywnościowych i ich wpływu na zdrowie organizmu.

Elementem dopełniającym konferencję był pokaz ćwiczeń fizycznych: „Domowa siłownia” przygotowanych przez pana Arkadiusza Markowskiego i jego podopiecznych oraz wypowiedź trenera personalnego z klubu GFC w Płońsku - pana Jarosława Miłoszewskiego. Podczas prezentacji ćwiczeń młodzi zachęcali do aktywności sportowej. Natomiast trener akcentował ważność kondycji fizycznej, przekładającej się na poprawę stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.

Na zakończenie spotkania pani dyrektor, która podziękowała prelegentom i organizatorom. W konferencji uczestniczyło ponad 200 uczniów szkoły, a także ponad 20 uczniów z płońskich szkół.

Prowadzącymi konferencję byli uczniowie: Justyna Czerwińska z kl. 1 TŻ i Dominik Pakulski z kl. 2 LP. Organizatorami konferencji: p. Danuta Rapusta, p. Dagmara Kawczyńska, p. Monika Gołębiowska – Łaska, p. Arkadiusz Markowski, p. Joanna Kierszak, p. Jarosław Płuciennik, p. Monika Kon, p. Ewa Borawska, p. Magdalena Orlikowska, p. Dorota Gut – Pacuszka.

Dyrekcja Szkoły oraz organizatorzy serdecznie dziękują Pani Ewie Godlewskiej i Panu Jarosławowi Miłoszewskiemu za poświęcony czas i wartościowe wystąpienia.

Opracowała: p. M. Gołębiowska-Łaska