Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Artykuły: Bieżące wydarzenia

Dzień Matematyki w ZS Nr1

 

Obrazy artykułów: 03.jpg14 marca przypada Dzień Matematyki stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce tego przedmiotu.

Udział w grach (kwadrat magiczny, krzyżówka, sudoku) oraz zabawach (plakat i poezja związane z matematyką) mają na celu pokazać tę naukę z innej strony.
Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Uczniowie ZSNr 1 w akcji...








Kształcimy z pasją - innowacja

Obrazy artykułów: innowacja.jpeg Kształcimy z pasją i w związku z tym wdrażamy innowację pedagogiczną pod hasłem: ,,Wykorzystanie nowoczesnych technologii w praktyce kluczem do sukcesu zawodowego".

Realizacja innowacji ma miejsce w ramach realizowanego projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego ,,Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego". Projekt wdrażają: Zespół Szkół nr 1 w Płońsku wraz z Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1 w Płońsku.

W ramach przystąpienia do projektu ZS nr 1 i CKZ zostały doposażone w następujące zestawy panelowe: sensorykę systemów pojazdów i systemy sterowania silnikiem Common Rail. 

Innowacją pedagogiczną objęci są uczniowie kształcących się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych oraz nauczyciele zawodu.

Dzięki podjętym zadaniom młodzież nauczy się nowoczesnych technik pomiarowych, metod diagnostycznych związanych z parametrami pracy czujników i układów z silnikiem Common Rail.

To cenne doświadczenie!


Konkurs literacki: „Polskie serce pękło. Katyń 1940”

Obrazy artykułów: katyn.jpeg11 marca minął termin przesyłania prac literackich w związku z trzecią edycją konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”

W konkursie, którego pomysłodawczynią i inicjatorką jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, uczestniczyć może młodzież ucząca się w szkołach ponadpodstawowych . To znakomita forma upowszechniania prawdy o Katyniuktóra nadal jest zniekształcana.

Młodzież ze szkół ponadpodstawowych podjęła się rywalizacji w trzech kategoriach: plastycznej (stworzenie projektu medalu na temat „Katyń – Pamiętamy”), literackiej (przygotowanie pracy na temat „Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności”)  i kulturowej (napisanie tekstu piosenki).

Uczennice klasy II TŻ: Wiktoria Bogucka, Oliwia Czerniakowska, Oliwia Grzeszczak oraz Aleksandra Wołenkiewicz, a także Oliwia Rasińska z klasy II LW, pod opieką nauczyciela języka polskiego- p. Anny Markowskiej, napisały prace nt. ,,Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności”.

Wyniki 15 kwietnia 2022r. Trzymamy kciuki!

 

 



Uczniowie klasy 1LP i SG poznali historię i dziedzictwo Płońska

Obrazy artykułów: zprojekt06.jpg,,Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie.

To jest ojczyzna duszy.”

Stefan Żeromski

W minionym tygodniu młodzież klasy pierwszej liceum policyjnego i straży granicznej, z inicjatywy p. Agnieszki Witólskiej- wychowawczyni, wzięła udział w ciekawej lekcji z zakresu historii regionu. Spacerując ulicami Płońska, uczniowie poznawali genezę miasta, jego historię i sylwetki znanych osób związanych z malowniczym miasteczkiem nad Płonką.

Młodzież rozpoczęła zwiedzanie średniowiecznego grodu od miejsca związanego z etymologią nazwy – rzeki Płonki, a następnie wraz z przewodnikiem i opiekunami, udała się pod Górę Kawałkowskiego, z którą związane są początki miasta.  Oczywiście pamiętano o Kościele Parafialnym pw. św. Michała Archanioła, połączonym z nim budynkiem należącym niegdyś do Karmelitów Trzewiczkowych, a także o kamienicy, w której urodził się i spędził swoją młodość - Dawid Ben  Gurion – współtwórca nowożytnego państwa Izrael, pierwszy premier państwa Izrael.

Uczniowie poznali sylwetki osób związanych z miastem, m.in. z astronomem Janem Walerym  Jędrzejewiczem, który w Płońsku założył obserwatorium, a także napisał pierwszy podręcznik astronomii pt. ,,Kosmografia”. Po jego śmierci prace związane z astronomią, kontynuował dr Leon Rutkowski, patron ZS nr 2 w Płońsku.

W latach sześćdziesiątych dziewiętnastego wieku rok życia spędził w naszym mieście młody gimnazjalista - 19 letni Henryk Sienkiewicz, który jako guwerner dzieci Weyherów, przebywał w ich dworku i tu napisał pierwszą powieść ,,Ofiara”, która nie została opublikowana, ale z pewnością świadczy o zamiłowaniu pisarskim młodego wówczas pasjonata historii.

Opiekunami młodzieży, podczas wiosennej wyprawy po mieście, były:

p.  A. Witólska i p. A. Rykowska.


Kształcimy z pasją- warsztaty edukacyjne: „ Na zamówienie”

 W dniu 11 marca 2022r. w Zespole Szkół nr 1 w Płońsku odbyły się warsztaty edukacyjne „ Na zamówienie”, które realizowano w ramach programu „Zdrowa Szkoła”.

W zajęciach brali udział uczniowie klas o profilach: technik żywienia i usług  gastronomicznych, czyli 3TŻ(p), 3TŻ(g)  oraz 4TŻ. W programie nauczania wspomnianych kierunków kształcenia wdrażana jest innowacja pedagogiczna: „Nakręceni na zdrowie i ekologię”. Jak widać  ZS 1 bierze czynny udział w programie Szkoła Promująca Zdrowie.
Zajęcia ,,Na zamówienie” były prowadzone przez wykładowców z Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie.
Spotkania odbywały się w trzech blokach tematycznych:
ZDROWE WYBORY
TESTOWANIE ŻYWNOŚCI
ZAPLANUJ SWOJĄ KARIERĘ ZAWODOWĄ i PRACUJ W NAJBARDZIEJ DOCHODOWYCH BRANŻACH
Podczas warsztatów edukacyjnych uczniowie: poznali znaczenie diety i ćwiczeń fizycznych jako filarów zdrowia. Dowiedzieli się, dlaczego cukier smakuje tak dobrze, chociaż nie jest dobry dla zdrowia!
Ponadto uczestnicy pozyskali informację o białkach, węglowodanach, tłuszczach, witaminach i błonniku, w związku z czym przygotowali zdrowy posiłek z odpowiednią ilością białka i węglowodanów, a także orzeźwiający napój izotoniczny.
Uczniowie wypróbowali dynamometr ręczny, zyskali wiedzę o rozmiarach porcji, zawartości żywności i wartościach odżywczych, a także ćwiczyli elastyczność za pomocą taśm oporowych i zmierzyli ją za pomocą pudełka
Sit & Reach.
W czasie szkolenia poruszono kwestię testowania  żywności i substancji wymienianych jako dodatki na etykietach produktów żywnościowych i ich oznaczeń.
Warsztaty były prowadzone na wesoło, co z pewnością spowodowało, że wiedza o żywności nie zostanie zapomniana. To zdecydowanie miłe doświadczenie!
Wygenerowano w sekund: 0.23
15,651,738 unikalne wizyty