Artykuły: Bieżące wydarzenia

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej – etap diecezjalny w Płocku

Obrazy artykułów: img_20220421_195953.jpgDnia 21.04.2022r. troje uczniów: Eliza Rutkowska – II LP, Jakub Kłysiak - IPSG, Jakub Strubczewski – II TRM, reprezentowali ZS nr 1 w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej – na etapie diecezjalnym, który odbył się w Płocku. Głównym zadaniem uczestników było rozwiązanie testu ze znajomości Księgi Jeremiasza i Listów Św. Piotra. Test okazał się dosyć trudny. Jednak nasz uczeń Jakub Strubczewski przeszedł do ustnego finału. Chociaż ostatecznie zajął miejsce siódme, które nie daje możliwości udziału w ogólnopolskim etapie, to gratulujemy mu zaszczytnego miejsca wśród finalistów etapu diecezjalnego. Uczestnicy konkursu zwracali uwagę na świetnie zorganizowany konkurs. Wyrażają również chęć uczestnictwa w konkursie w przyszłym roku.
Opiekunem uczestników konkursu był p. M. Szadkowski.

Gratulujemy!

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

Obrazy artykułów: olimpiada.jpg dniu 8 kwietnia 2022 r. troje naszych uczniów wzięło udział w eliminacjach okręgowych XLV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie.
Eliminacje pisemne i praktyczne odbywały się w 9 blokach tematycznych, z czego nasi uczniowie wzięli udział:
  • w bloku mechanizacji rolnictwa- byli to:  Bartłomiej Krajczyński  z klasy 4 TRM oraz  Kacper Kosela z klasy 3 RIp,
  • w bloku gastronomii:  Natalia Tokarska z klasy 3 TŻp.
Opiekę nad uczniami sprawował p. Marcin Lorenc.
Już niebawem wyniki!
Trzymamy kciuki za naszych uczniów!

Serdeczne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców, która pokryła koszt transportu młodzieży do Olsztyna.
Serdecznie Państwu dziękujemy!

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

W dniu 7 kwietnia 2022 roku uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku obchodzili Światowy Dzień Zdrowia, którego tegorocznym hasłem było hasło: ,,Nasza Planeta, nasze zdrowie".

W ramach kampanii WHO zachęca rządy i opinię publiczną do dzielenia się historiami kroków i inicjatyw, jakie podejmują, aby tworzyć społeczeństwa dobrobytu, chronić planetę oraz nasze zdrowie.

Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat dbania o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, poznać zdrowe nawyki dnia codziennego oraz sposoby dbania o środowisko i segregację śmieci.

Powyższe informacje zostały przedstawione w postaci kolorowej gazetki umieszczonej na szkolnym korytarzu. Dodatkowo uczniowie mogli zapoznać się z ulotkami, które dotyczą profilaktyki wybranych chorób, m. in. HIV i AIDS, rak piersi i rak szyjki macicy, czerniak skóry, wirusowe zapalenie wątroby. Tematyczne ulotki zostały przekazane szkole przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Płońsku, jako materiały edukacyjne w ramach realizowanych programów profilaktycznych: ,,Znamię - znam je", ,,Zdrowie Piersi Są OK", ,,Podstępne WZW", ,,Wybierz Życie - Pierwszy Krok".

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi na gazetce.

Zdjęcia w galerii

Wyjątkowa lekcja patriotyzmu dla uczniów klasy 1 Liceum Ogólnokształcącego o profilu Straży Granicznej oraz o profilu Policyjnym

W środę 6 kwietnia 2022 r. uczniowie, pod czujnym okiem mjr. Straży Granicznej oraz nauczycieli, wyjechali do Warszawy na lekcję historii oraz dziejów Straży Granicznej.

Pierwszym punktem wyjazdu było złożenie wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Przed złożeniem kwiatów, mjr SG T.

Zdzienicki zapoznał uczniów z elementami ceremoniału składania wiązanek i zniczy.  Uczniowie klas mundurowych są szkoleni przez najlepszych ekspertów, a złożenie kwiatów zgodnie z ceremoniałem SG, nie sprawiło im problemów.

Następnie  uczestnicy zwiedzili Zamek Królewski, zachwycając się jego obecnym wyglądem. W przepięknych zamkowych komnatach, poznali dzieje zamku.  Należy pamiętać, że początkowo była to rezydencja książąt mazowieckich, później siedziba władz I  Rzeczypospolitej, a w czasie I wojny światowej, rezydencja niemieckiego gubernatora. W latach 1926 -39 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zamek był wielokrotnie niszczony, grabiony i w końcu spalony  przez Niemców w 1939 i  doszczętnie zniszczony w 1944.  Rozmiar zniszczeń i zdjęcia ruin Zamku Królewskiego i Warszawy z okresu II wojny światowej, uczestnicy wycieczki obejrzeli podczas wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Był to bardzo ważny punkt tej wyjątkowej lekcji, ponieważ edukacja uczniów LO o profilu SG, odbywa się pod patronatem Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie, który nosi imię Powstania Warszawskiego.

Młodzież zapoznała się z dziejami powstania warszawskiego oraz  historią i działalnością Polskiego Państwa Podziemnego. W tle inspirujących opowieści przewodnika, biło serce powstańczej Warszawy.

Uczniowie obejrzeli wystawę prezentującą  walkę i codzienność powstania na tle okupacji, uzyskali wiedzę o ówczesnej sytuacji międzynarodowej, a następnie zapoznali się z losami powstańców w czasach PRL-u.

Niezapomniana lekcja historii, szacunku  i wychowania w duchu patriotyzmu zakończyła się późnym popołudniem.

Opiekunami na wycieczce byli: mjr SG Tomasz Zdzienicki- nauczyciel  prowadzący  klasę o profilu Straży Granicznej, Piotr Kozera, nauczyciel wychowania fizycznego oraz Agnieszka Witólska- wychowawca klasy 1 LP/SG.

Zdjęcia w galerii

Klasy wojskowe na poligonie w Kazuniu
W dniu 6 kwietnia na obiektach 2 Pułku Saperów w Kazuniu odbyły się zajęcia klas wojskowych. Uczniowie doskonalili poruszanie i zachowanie podczas szyków marszowych i patrolowych pod nadzorem instruktorów wojskowych.
Zajęcia były zorganizowane i nadzorowane przez ppłk Mariusza Łuszczyńskiego, za co serdecznie dziękujemy.
Zaangażowanie i zadowolenie uczniów prezentują zdjęcia.