Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Artykuły: Bieżące wydarzenia

Światowy Dzień Poezji

Obrazy artykułów:poezja.jpeg

Nie­któ­rzy –
czy­li nie wszy­scy.
(...) Nie li­cząc szkół, gdzie się musi,
i sa­mych po­etów,
bę­dzie tych osób chy­ba dwie na ty­siąc.”[…]
                 Wisława Szymborska 

 

21 marca, pierwszego dnia wiosny, od 1999 roku, obchodzimy również Światowy Dzień Poezji.
Celem tego, ustanowionego przez UNESCO dnia, jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

T. S. Eliot (oczywiście poeta) napisał: „Poezja nie służy wyładowaniu emocji, lecz ucieczce od emocji; nie służy wyrażeniu osobowości, lecz ucieczce od osobowości. (...)Oczywiście tylko Ci, którzy mają osobowość i emocje, wiedzą, co to znaczy chcieć od tego uciec”.  

Na pewno każdy z Was znajdzie taki wiersz, takiego poetę,  którego pokocha albo chociaż polubi. Odpowiedzią na to wezwanie jest udział uczniów Zespołu Szkół nr 1
w II Młodzieżowym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej w Czerwińsku.
Już 4 kwietnia 2022r. szkołę będą reprezentowały: Małgosia Marcinkowska z klasy II LW oraz Karolina Błaszczyk, Maja Ryzińska, Oliwia Przybysz i Wiktoria Wachocka z klasy II LP.  

Opiekunami merytorycznymi są panie: Anna Markowska oraz Dorota Gut-Pacuszka, nauczycielki języka polskiego i jednocześnie miłośniczki poezji 


Zajęcia gastronomiczne

Obrazy artykułów: chlebi001.jpgUczymy z pasją, dlatego uczniowie klasy 1 kw podczas zajęć gastronomicznych, pod czujnym okiem nauczycieli: p. Z. Szostek i p. M. Matuszewskiej, poznali proces wypieku chleba.

W kulturze ludowej chleb był nie tylko symbolem pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Chleb odgrywa ważną rolę w wielu obrzędach i zwyczajach ludowych. Każdy wie, że nie powinno się go marnować.

Podczas zajęć praktycznych : procesy technologiczne w gastronomii młodzież klasy 1kw, przygotowali smaczny chlebek pszenny z prażoną cebulką.

Ten dodatek podwyższył walory odżywcze i smakowe chlebka.

Ciasto drożdżowe na chlebek zostało wykonane metodą jednofazową. Natomiast metodą spulchnienie chleba było metoda biologiczna polegająca na wykorzystaniu zdolności drożdży do prowadzenia fermentacji, podczas której powstaje m.in. dwutlenek węgla.

Uczniowie upiekli chleb, przestrzegając wszelkich zasad higieniczno- sanitarnych,  obowiązujących podczas sporządzania potraw.

 

 



Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Obrazy artykułów: 6a.jpgUczniowie, naszej szkoły pod opieką katechetów, wzięli udział w szkolnym etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Podobnie do lat poprzednich, etap szkolny przeprowadzony został z wykorzystaniem platformy konkurs.okwb.pl, na której uczniowie rozwiązywali test składający się z 45 pytań. Pytania dotyczyły znajomości Księgi Jeremiasza i Listów Świętego Piotra. 

Na jego rozwiązanie każdy uczestnik miał 45. Do szkolnego etapu zgłosiło się dziewięcioro uczniów. Troje z nich zakwalifikowało się do etapu diecezjalnego. Należą do nich: Eliza Rutkowska kl. II LP, Jakub Stróbczewski kl. II TRM i Jakub Kłysiak z kl. I PSG. Uczniów czeka duży wysiłek związany z  przygotowaniem się  do następnego etapu.

Gratulujemy młodzieży ZS nr 1 sukcesu i życzymy wytrwałości w zgłębianiu wiedzy biblijne!

 

 


Ćwiczenia na poligonie w Kazuniu

W dniu 16.03.2022 r, uczniowie klasy 2LW i 3 LMP brali udział w zajęciach na poligonie jednostki wojskowej 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu. Zajęcia zorganizowane były przez ppłk Mariusza Łuszczyńskiego, który koordynował działania w terenie.

 

Uczniowie uczyli się oraz doskonalili swoje umiejętności z zakresu: rzutu granatem do celu i na odległość, obsługi radiostacji plecakowej RRC 9211, składania i rozkładania broni „KBS Beryl”, strzelania do tarczy z broni ASG, pokonywania terenu różnymi sposobami, posługiwania się siatką i mapą UTM, działania w marszu terenowym.

 

Po zakończeniu ćwiczeń klasy udały się na pobliską stołówkę, na której czekała ciepła wojskowa zupa. Opiekę podczas wyjazdu sprawowali Piotr Żochowski i Krzysztof Lewandowski.

 

 

Zdjęcia w galerii

 

 


Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego

Obrazy artykułów: barman.jpgKształcimy z pasją, dlatego w dniach od 9 do 10 marca 2022r. uczniowie z klasy: 

3 TŻ (g) uczestniczyli w kursie  Akademia barmańska, w ramach projektu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”, który był współfinansowany z środków Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w latach: 2014-2020.

Szkolenie odbyło się w sali Hotelu MARTEX.

Celem szkolenia było przygotowanie uczniów do wykonywania pracy barmana, zgodnie z obowiązującymi standardami w zawodzie.

Podczas zajęć uczniowie poznali receptury krajowe i zagraniczne koktajli, różne techniki przygotowywania napojów, nabyli umiejętności przygotowywania i serwowania napojów alkoholowych i bezalkoholowych z zastosowaniem różnych technik i narzędzi, obsługi gości w lokalu zgodnie z obowiązującymi standardami. Młodzież zapoznała się, w jaki sposób współpracować z innymi pracownikami lokalu, w tym z kelnerami i kierownictwem oraz w jaki sposób przekazywać informację innym pracownikom w celu utrzymania płynności funkcjonowania lokalu.

Zajęcia były bardzo cennym doświadczeniem dla młodzieży. Podziękowania kierujemy do Pana Jacka Sokołowskiego, który jako kierownik sali, menager, jak również właściciel restauracji, z wielkim zaangażowaniem opowiadał o codziennej pracy barmana.

10 marca na zakończenie kursu odbył się egzamin zewnętrzny - VCC Selekt Competences, uznawany w Unii Europejskiej. Wszyscy uczestnicy zdali  egzamin.

 

Gratulujemy!!!

Wygenerowano w sekund: 0.22
15,651,737 unikalne wizyty