"Tydzień profilaktyki" w Zespole Szkół nr 1 w Płońsku

Ostatni tydzień listopada, za sprawą grupy PaTPORT- owej z płońskiej "Jedynki", stał się "Tygodniem Profilaktyki". Członkowie grupy, wraz z opiekunami (p. Moniką Gołębiowską – Łaska, p. Honoratą Baniak, p. Agnieszką Witólską, p. Joanną Kierszak, p. Jarosławem Płuciennikiem), zaprezentowali wystawę plastyczną uczniów, poświęconą tematyce profilaktycznej. Prace, przedstawiające negatywne skutki zażywania substancji psychoaktywnych i plakaty zachęcające młodzież do wartościowego spędzania wolnego czasu, wypełniły szkolne korytarze. Każdy dzień dedykowany był innym "współczesnym zagrożeniom".

Podczas przerw młodzież oglądała filmy i prezentacje poświęcone, m.in.: cyberprzemocy, agresji w domu i na terenie szkoły, a także programy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i prezentacje zapobiegające używkom.

1 grudnia 2016r. - w związku z obchodami Światowego Dnia Walki z AIDS- uczniowie obejrzeli filmy nt. profilaktyki HIV i problemu "dopalaczy" wśród młodzieży. Materiały zostały przygotowane przez opiekunów Szkolnej Komisji Promocji Zdrowia- p. Danutę Rapustę i p. Ewę Borawską. W trakcie "Tygodnia Profilaktyki" młodzież zapoznawała się z materiałami na temat przemocy domowej, udostępnionymi dzięki uprzejmości Sądu Rejonowego w Płońsku oraz informacjami poświęconymi zachowaniom ryzykownym.

Grupa PaTPORT- owa zorganizowała również udział wybranych klas w lekcji "Stracony czas" w płońskim areszcie. Nietypowy sposób edukacji młodych ludzi miał przede wszystkim przestrzec przed łamaniem prawa i uświadomić skutki błędnych decyzji. W trakcie wizyty uczniowie obejrzeli film, dyskutowali o sytuacjach, które prowadzą do konfliktu z prawem. Mieli okazję zobaczyć pomieszczenia, w których przebywają osadzeni oraz porozmawiać z psychologiem więziennym i funkcjonariuszami. Lekcje w areszcie stanowią część programu profilaktyczno – edukacyjnego "Więzienie – stracony czas" realizowanego przez Służbę Więzienną. Wizyta w tym miejscu i udział w wyjątkowej lekcji, wywarła na uczniach olbrzymie wrażenie.

Opracowała: Monika Gołębiowska – Łaska – pedagog