Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Klasa mundurowa na wycieczce historycznej

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy II LW wraz z wychowawcą: p. Anną Markowską oraz opiekunami: p. Marią Bożykowską i p. Adrianną Osmycką, wyjechali na wycieczkę historyczną, śladami pomordowanych w czasie II wojny światowej. 
Pierwszym punktem wycieczki były: Palmiry, miejsce pamięci narodowej upamiętniające ofiary masowych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w czasie wojny na terenie Puszczy Kampinoskiej. Tam uczniowie wysłuchali wykładu o tematyce historycznej, wzięli udział w lekcji muzealnej dotyczącej kampanii wrześniowej, po czym przeszli do sali na film dokumentalny. Podczas emisji wielokrotnie podkreślano okrucieństwo i bestialstwo Niemców. Zaznaczono, że w czerwcu 1940 r. w pobliżu podwarszawskiej wsi Niemcy rozstrzelali 358 więźniów, m.in. marszałka Sejmu RP Macieja Rataja, polityka PPS Mieczysława Niedziałkowskiego, wiceprezydenta Warszawy Jana Pohoskiego i mistrza olimpijskiego w biegu na 10 km Janusza Kusocińskiego.

 

Cmentarz w Palmirach to drugi etap jesiennej wycieczki uczniów licem wojskowego. Młodzież usłyszała od przewodnika o gajowym Adamie Herbańskim, dzięki któremu zbrodnie hitlerowskie wyszły na jaw i dzięki jego relacji w latach 1945-46 przeprowadzono  ekshumacje. Odkryto wówczas masowe groby ofiar hitlerowskiego barbarzyństwa. Na cmentarzu w Palmirach pochowano ponad 2 tys. osób. Przedstawiciele klasy zapalili znicze na grobach: Janusza Kusocińskiego, Macieja Rataja oraz na grobach nieznanych, ponieważ większość zamordowanych Polaków to anonimowe ofiary, nie ustalono bowiem ich tożsamości. 

 

Na zakończenie historycznej wyprawy młodzież udała się do kina na film o znanym pięściarzu Tadeuszu Pietrzykowskim, który trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.  ,,Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego opowiada o próbie przetrwania i zachowania namiastki człowieczeństwa w obozie. Okrutni naziści, dowiedziawszy się o umiejętnościach Tadeusza Pietrzykowskiego, postanowili zorganizować sobie rozrywkę - walki bokserskie, w których uczestniczą więźniowie  i kapo. Pietrzykowski stopniowo przestaje być tylko świetnym bokserem, a staje się mistrzem życia i nadziei. Walczy o siebie, o życie, o chleb, pożywienie, ale walczy także o życie współwięźniów.

 

Wrześniowa wycieczka do miejsc pamięci to nie tylko zdobycie wiedzy o II wojnie światowej, ale przede wszystkim przeżycie ,,żywej” lekcji historii, dlatego przedstawiciele klasy II LW planują już kolejny wyjazd do miejsc pamięci. Polecamy! Naprawdę warto!

 

Przygotowała: Anna Markowska

Wygenerowano w sekund: 0.03
15,706,539 unikalne wizyty