Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Obóz szkoleniowy klas policyjnych w Wałdowie koło Ostródy

Obóz szkoleniowy klas policyjnych w Wałdowie koło Ostródy – 07.09.2020r. – 13.09.2020r.

 

 

W terminie od 7 do 13 września 2020 roku młodzież z klas policyjnych ZS nr 1 im. S. Staszica  w Płońsku - II LMg, II LMp i III LP w ramach realizacji podstawy programowej przebywała na obozie szkoleniowym w Ośrodku Wypoczynkowym „Bajka” położonym nad jeziorem Drwęckim w miejscowości Wałdowo koło Ostródy.

 

Obóz szkoleniowy dla uczniów rozpoczął się 7 września o godz. 5.00 rano wyjazdem spod szkolnych murów w zaplanowanym kierunku.

 

Od pierwszego dnia pobytu pogoda sprzyjała wykonywaniu ćwiczeń i zadań szkoleniowych. Pod kierunkiem doświadczonych w służbie policyjnej nauczycieli Pana mł. insp. w st. spocz. Roberta Osmańskiego i Pana as. sztab. Piotra Jaszczura uczniowie nie tylko szkolili umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu policjanta, ale również nabywali nowe.

 

Wśród zadań szkoleniowych znalazły się między innymi: funkcjonowanie                   w warunkach skoszarowania, pełnienie służby dyżurnego pododdziału, musztra, marsz kondycyjny, test zdolności motorycznych, zapoznanie z warunkami służby w patrolu pieszym, trening zdolności pracy zespołowej, alarm nocny bojowy - działania poszukiwawcze osoby zaginionej.

Drugiego dnia pobytu uczniowie pod opieką nauczycieli udali się na Strzelnicę KS Garda do miejscowości Kaczory. Tam pod okiem doświadczonych instruktorów doskonalili technikę strzelania z pistoletu samopowtarzalnego Margolin oraz ze strzelby gładkolufowej powtarzalnej.

Ważnym punktem programu szkoleniowego był marsz kondycyjny uczniów                i opiekunów wzdłuż Jeziora Drwęckiego – na dystansie ok. 20 km.

Na obozie Pan as. sztab. Piotr Jaszczur prowadził poranny rozruch, zajęcia teoretyczne z profilaktyki społecznej z zakresu przeciwdziałania narkomanii,               z zakresu taktyki kryminalistyki, subkulktury więziennej, taktyki pododdziałów szturmowych Policji oraz trening zdolności mentalnych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia prowadzone pod Jego kierunkiem ze strzelania policyjnego z broni bojowej i pneumatycznej oraz nauki                                           i doskonalenia technik interwencji na bazie jujitsu.

Pan mł. insp. w st. spocz. Robert Osmański prowadził wykład teoretyczny                   z wykorzystaniem materiałów multimedialnych dot. Zasad bezpieczeństwa posługiwania się bronią. Zapoznał uczniów  z rodzajami broni palnej oraz amunicji i ich budową. Pod Jego kierunkiem uczniowie doskonalili technikę strzelania z broni pneumatycznej długiej oraz zapoznali się ze środkami ochrony osobistej policjanta i środkami przymusu bezpośredniego używanymi podczas działań pododdziałów zwartych mających na celu przywrócenie zbiorowo naruszonego ładu i porządku publicznego. Uczniowie uczyli się praktycznego tworzenia szyków wykorzystywanych przez pododdziały zwarte Policji –               tzw. postawa kordonowa, czyli tworzenie szyków w kordonie na daną komendę np. „za pasy chwyć”, „za ręce chwyć”.

Pan profesor Arkadiusz Markowski prowadził zajęcia poranne, czyli ćwiczenia krążeniowo -  oddechowe, ćwiczenia rozciągające i koordynacyjne. Pod Jego kierunkiem uczniowie uczestniczyli również w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej: postępowania w czasie wypadku samochodowego (chwyt „Rauteka” ), resuscytacji krążeniowo- oddechowej, pozycji bocznej ustalonej. Pan profesor A. Markowski przeprowadzał także testy sprawnościowe: bieg wytrzymałościowy i test wytrzymałości mięśni brzucha. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się Jego zajęcia z piłki siatkowej i koszykowej.

 

Pani profesor Anna Nowakowska prowadziła poranną zaprawę fizyczną                   w formie marszobiegu, ćwiczeń rozciągających i koordynacyjnych oraz zajęcia Fitness, które nie tylko wpływały na dobre samopoczucie uczniów, ale również wzmacniały ich aktywność ruchową  i redukowały napięcie emocjonalne. Aerobik taneczny w formie cardio doskonale wzmacniał układ krążenia. Zajęcia były zbudowane z nieskomplikowanych podstawowych kroków fitness typu: step touch, greape vine, heel back, chasse mambo, knee up i td. Tempo zajęć oraz typy kroków były dobierane do możliwości uczniów z uwzględnieniem ich muzycznych zainteresowań. Uczniowie nie tylko uczyli się przy muzyce nowych kroków, ale również na ich podstawie tworzyli własne choreografie. To wymagało od nich skupienia i koncentracji, a to pomagało pozbyć się napięcia mięśniowego.

 

Podczas trwania obozu nie zabrakło spływu kajakowego oraz zajęć rytmiczno-tanecznych i integracji przy ognisku. Pan A. Markowski uczył tańca „salsa”,              a Pan P. Jaszczur tańca „jive”.

 

Równowaga między zajęciami typowo szkoleniowymi i rekreacyjnymi spowodowała, że uczniowie wrócili z obozu bogatsi o nowe doświadczenia, zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń i pozytywnie zmęczeni. Przede wszystkim jednak mieli możliwość zobaczyć jak wygląda praca policjanta na co dzień. Najważniejsze, że mogli również zastosować zdobytą już wiedzę                         w praktyce. Nauczyli się pracy zespołowej, odpowiedzialności oraz dyscypliny. Wspomnienia z tego wyjazdu z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.

 

Opiekę nad uczniami na obozie sprawowali opiekunowie: p. Anna Nowakowska – kierownik wyjazdu, p. Robert Osmański, p. Piotr Jaszczur,               p. Arkadiusz Markowski. Opiekunów wspomagał jako wolontariusz tegoroczny absolwent klasy o profilu policyjnym Mateusz Śmigelski.

 

Kierownik wyjazdu p. Anna Nowakowska składa serdeczne podziękowania wszystkim opiekunom za współpracę oraz rodzicom za sprawną organizację wyjazdu.

 

Fotorelację z obozu przygotował p. Arkadiusz Markowski.

 

Przygotowała: mgr Anna Nowakowska

 

zdjęcia

Wygenerowano w sekund: 0.03
15,706,553 unikalne wizyty