IX Ogólnopolska Olimpiada Przedsiębiorczości 5.12.13

W dniu 5.12.2013 r. odbyła się IX Ogólnopolska Olimpiada Przedsiębiorczości pod hasłem ,,Własna Firma’’. Eliminacje szkolne odbywają się równocześnie we wszystkich szkołach na terenie całego kraju zgłoszonych prawidłowo do zawodów.

Olimpiada Przedsiębiorczości to jedna z największych olimpiad przedmiotowych w Polsce. Cieszy się coraz większa popularnością. Od 8 lat kilkanaście tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych decyduje się wziąć udział w rywalizacji o indeksy uczelni ekonomicznych a także cenne nagrody finansowe i rzeczowe.

Eliminacje szkolne trwały 60 minut, rozpoczęły się o godz. 9.00. Polegały na rozwiązaniu testu wiedzy składającego się z 50 pytań o zróżnicowanym poziomie trudności.

Zakres tematyczny eliminacji szkolnych odpowiadał bardzo dobrej znajomości zagadnień z podstawy programowej przedmiotu Podstawy Przedsiębiorczości, ujętych w części stałej programu Olimpiady Przedsiębiorczości, oraz podstawowej znajomości zagadnień ujętych w części zmiennej programu Olimpiady Przedsiębiorczości.

Organizacja Olimpiady Przedsiębiorczości służyć ma następującym celom:

1) kształtowaniu wśród młodzieży postaw i zachowań przedsiębiorczych;
2) doskonaleniu u młodych ludzi umiejętności analizy zjawisk zachodzących w gospodarce, w przedsiębiorstwach oraz w sferze życia prywatnego mających wpływ na zachowania przedsiębiorcze;
3) rozwijaniu u młodzieży zdolności myślenia analitycznego i syntetycznego, planowania oraz realizacji przedsięwzięć, rozwiązywania w sposób twórczy problemów, skutecznego komunikowania się, poszukiwania informacji i na ich podstawie podejmowania decyzji, współdziałania w zespole oraz negocjacji,
4) tworzeniu pozytywnego klimatu wokół działalności biznesowej;
5) lepszemu przygotowaniu młodzieży do wyzwań współczesnego świata, do których należą integracja i globalizacja życia społecznego, wzrost roli wiedzy i informacji oraz coraz szybszy postęp naukowo-techniczny;
6) zachęcaniu młodzieży do studiowania w uczelniach ekonomicznych

Adresatami Olimpiady Przedsiębiorczości są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, w których program
nauczania kończy się egzaminem maturalnym.

Zawody są trójstopniowe i składają się z:

a) Eliminacji szkolnych /pierwszego stopnia/;
b) Eliminacji okręgowych /drugiego stopnia/;
c) Eliminacji centralnych /trzeciego stopnia/.

Poziom trudności zawodów zwiększa się na kolejnych szczeblach eliminacji.

W szkolnych eliminacjach wzięli udział;

1) Bieńkowska Klaudia 1LP
28) Sztabnik Michał 4TR
29) Wiśniewski Krzysztof 1LW
30) Witulska Paulina 1LP

Etap szkolny olimpiady zorganizował pan Stanisław Urban.

Skład komisji szkolnej;
przewodniczący - pan Stanisław Urban,
członkowie: pan Ireneusz Sokołowski, pani Katarzyna Zalewska i pani Agnieszka Urban.

Życzymy powodzenia uczestnikom.

Zachęcamy młodzież do brania udziału w konkursach przedmiotowych.

Przygotował

Stanisław Urban