V Marsz Milczenia w Płońsku 30.10.12

W dniu 30.10.2012 o godzinie 12.00 w Płońsku, odbył się V Marsz Milczenia pod honorowym patronatem Ambasady Izraela w Polsce.

Celem marszu było upamiętnienie 70 rocznicy likwidacji getta żydowskiego w Płońsku. Przemarsz rozpoczął się na Placu 15 Sierpnia w rynku miasta i wyruszył w stronę dworca PKP. W tym miejscu została odsłonięta tablica pamiątkowa.

W marszu wzięli udział Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner z małżonką, rabin Boaza Pash, władze miasta i powiatu, przedstawiciele płońskich zakładów pracy, mieszkańcy miasta, nauczyciele oraz młodzież z płońskich szkół.
W Marszu Milczenia co roku bierze udział młodzież naszej szkoły. W tym roku maszerowali uczniowie II LP i III LP wraz z p. Honoratą Baniak oraz p. dyrektor Anną Stawską. Była to bardzo dobra lekcja historii oraz solidarności ze społecznością żydowską, która ma bardzo bolesne wspomnienia z odwiedzonymi miejscami.

Mamy nadzieję, że tak okrutne wydarzenia z przeszłości nigdy się nie powtórzą.

Przygotowała

Agnieszka Urban