Systemy nawadniające – praktyka TMR

Projekt pt. „Zagraniczne praktyki życiową szansą dla ucznia technikum” o numerze 2019-1-PL01- KA102-063391 współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1, Mobilność edukacyjna. Konkurs 2019

Technicy mechanizacji rolnictwa i agrotroniki kontynuują praktyki zawodowe pod okiem greckich mentorów. Asystują przy naprawach ciągników i maszyn rolniczych oraz ich konserwacji. Dodatkowo odwiedzają zakłady, które zajmują się nie tylko serwisem maszyn, ale także ich sprzedażą. Tym razem uczniowie udali się  do zakładu ZIKOS w Larisie.

ZIKOS, to zakład zajmujący się produkcją i serwisem maszyn, służących do tworzenia zaawansowanych systemów zraszających i nawadniających. Uczniowie poznali rożne typy tych maszyn, ich wyposażenie oraz wykorzystanie np. do nawadniania sadów, winnic, upraw polowych i warzyw itp.

Młodzież nauczyła się, że deszczownie jako urządzenia mechaniczne, rozpylające wodę w postaci sztucznego deszczu, są niezbędne w ciepłym klimacie greckim. Zanim zostanie podjęta decyzja o zastosowaniu systemów nawadniających, należy obliczyć, ile wody trzeba przeznaczyć na dane pole. Koszty są uzależnione od rodzaju gleby, uprawy i oczywiście warunków klimatycznych w ciągu sezonu wegetacyjnego. Uwzględnić należy również czas trwania cyklu nawadniania.

Było to kolejne doświadczenie, które wzbogaciło  wiedzę uczniów. Zmiana klimatu jest ogólnoświatowym problemem, więc wizyta ta na pewno uświadomiła uczniom, z jakimi problemami możemy borykać się w przyszłości także w naszym kraju.

Przygotowała

Agnieszka Urban