Konferencja w Ciechanowie

16 maja br. podczas konferencji z cyklu ,,Szkoła wspólnotą wychowującą i kształcącą dla Niepodległej” przedstawiciele ZS nr 1 w Płońsku zaprezentowali swoje działania związane z realizacją projektu kulturowego ,, Serca, które nie przestają bić dla Ciebie, Polsko”. Organizatorem konferencji było Kuratorium Oświaty z Delegaturą w Ciechanowie.

Wychowanie ku wartościom jest nieustannym wyzwaniem i zadaniem szkoły- jak powiedziała p. wicekurator- Dorota Skrzypek, witając przybyłych na konferencję. O zadaniach szkoły związanych z kultywowaniem patriotyzmu mówił także dr nauk humanistycznych p. Krzysztof Kacprzak- nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Aleksandra Świętochowskiego w Gołotczyźnie. Prelegent przybliżył temat wartości patriotyzmu w życiu codziennym.

Podczas spotkania zaproszone szkoły, które realizują zróżnicowane działania w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości, prezentowały efekty swoich działań. Wśród zaproszonych szkół z Mławy, Ciechanowa, czy Pułtuska, znalazła się płońska placówka- Zespoł Szkół nr 1 im. S. Staszica. Koordynatorki projektu: p. Anna Dobrowolska i p. D. Gut-Pacuszka, wspólnie z uczniami, prezentowały cele, sposoby realizacji oraz efekty podjętych (w ciągu ostatnich miesięcy) działań.

Celem projektu Serca, które nie przestają bić dla Ciebie, Polsko, jest pielęgnowanie miłości do Ojczyzny i szacunku do wartości patriotycznych oraz uświadamianie poczucia tożsamości narodowej, stąd słowa Cycerona, które stanowią motto podejmowanych zadań: Żadne miejsce nie powinno być dla Ciebie milsze od ojczyzny.  Jesteśmy spadkobiercami  idei patrona Stanisława Staszica, który popularyzował słowa Jana Zamoyskiego: Takie Rzeczpospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie, dlatego wytworzyliśmy bogatą tradycję, niepowtarzalny klimat i, przede wszystkim, sprawiliśmy, że nasza szkoła połączyła kilka pokoleń- tak o projekcie wypowiadała się polonistka p. Gut- Pacuszka.

Od lat w naszej szkole podejmowane są działania mające na celu kształtowanie świadomości obywatelskiej, dlatego jako koordynatorki projektu postanowiłyśmy podzielić się swoimi pomysłami z innymi nauczycielami pracującymi w klasach o podobnej specyfice- dodała p. A. Dobrowolska.

Prelegentki zaprezentowały fragmenty apeli, przedstawień, widowisk plenerowych związanych tematycznie z wychowanie patriotycznym. Scharakteryzowały specyfikę płońskich klas mundurowych, zwracając uwagę na uroczystość wręczania certyfikatów klasom trzecim, powiązaną z Dniem Patrona, udział uczniów w konkursach, olimpiadach, turniejach, pokazie musztry. Jednym z wielu działań prezentowanych podczas konferencji było zaprezentowanie zwiastuna filmu ,,Policjanci w służbie historii”, w który zaangażowali się uczniowie klasy II LP wspólnie z nauczycielem polonistą- p. D. Gut-Pacuszką. Młodzież zaprezentowała sylwetkę policjanta pochodzącego z ziemi płońskiej- aspiranta Tadeusza Tobolskiego, docierając wcześniej do dokumentów, relacji świadków i przygotowując nagranie, w którym przedstawili etos przedstawiciela służb.

Ponadto wspomniano o widowisku multimedialnym ,,W rytmie Niepodległości”, plenerowym ,,1050-lecie chrztu Polski”, spektaklu ,,Amury runą...”, apelu ,,Twój Anioł wolność ma na imię...”, ,,Można wybaczyć, nigdy zapomnieć”, przedstawieniu:
,,W hołdzie Nauczycielom Tajnego Nauczania”, czy ,,Mój kraj nad Wisłą”. Na koniec wspomniano o ostatnim przedsięwzięciu: wystawie Polonia Restituta, a także o planowanym na jesień widowisku dla mieszkańców Płońska i okolic, kończącym jubileusz 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Mówiąc o efektach uczniowie Staszica: tegoroczny maturzysta Przemysław Białoskórski oraz uczennica klasy I LW- Adela Malon, wspomnieli o piosence Bartka Kwiatkowskiego ,,Jestem Polakiem” oraz reportażu uczniów klas pierwszych mundurowych na temat współczesnego patriotyzmu. O skutkach podejmowanych działań zaświadczyły także wypowiedzi i nagrania absolwentów, którzy wspominali szkołę, nauczycieli, podkreślając kontynuowanie nauki na uczelniach wyższych mundurowych oraz ważności polskich symboli, tradycji, a także tożsamości narodowej tak istotnej w życiu młodego pokolenia. Wśród przygotowujących film, znaleźli się: Bartosz Kyjoch i Damian Wiśniewski z klasy III LW. Wypowiedzi młodszych kolegów podsumowała ubiegłoroczna absolwentka Staszica- Milena Podlecka- studentka AON w Warszawie.

Zaprezentowanie projektu kulturowego to najlepsza wizytówka Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku. Gratulujemy.

zobacz zdjęcia...

Zespół ds. promocji szkoły