Uczniowie klas wojskowych szlakiem polskich żołnierzy

Dnia 23.11.2016r. uczniowie klasy pierwszej i drugiej Liceum Wojskowego uczestniczyli w wycieczce tematycznej do Warszawy.

Młodzież zwiedzała Muzeum Wojska Polskiego, które powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski - Józefa Piłsudskiego. W zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów, wśród nich mundury i uzbrojenie żołnierzy z okresu I i II wojny światowej oraz z okresu bitwy polsko-bolszewickiej. Są to w większości dary od kolekcjonerów i tych, którzy są świadkami historii naszego narodu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Salę Tradycji Dowództwa Garnizonu.

Następnym punktem wycieczki było złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Grób-pomnik to miejsce, w którym składa się hołd poległym w walkach za ojczyzn. Nazwisk poległych żołnierzy nie znamy. Ciekawa konstrukcja pomnika wykorzystuje ocalałe arkady Pałacu Saskiego. Uczniowie usłyszeli wykład na temat walk polskich żołnierzy, a także krótką historię pomnika. Przy Grobie pełni służbę warta honorowa i płonie wieczny znicz. Młodzież obserwowała honorową zmianę warty, która odbywa się codziennie o godzinie 12.00.

Podczas wycieczki przewodnik z wielką pasją opowiadał o historii Wojska Polskiego, dlatego wyjazd był nie tylko okazją do integracji klas mundurowych, ale także wspaniałą lekcją historii. Na zakończenie uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia i pełni wrażeń wrócili do domu.

Opiekunami młodzieży byli: p. Agnieszka Rykowska, p. płk Grzegorz Koper i p. Piotr Żochowski.

zobacz zdjęcia...

Przygotowała: Anna Dobrowolska