Dzień Dziecka i 25-lecie Demokracji w Polsce 04.06.14

W tym roku Dzień Dziecka obchodziliśmy łącznie z 25-rocznicą Wolnych Wyborów do sejmu i senatu w Polsce. Z tej okazji odbył się krótki program pokazowy dotyczący działań policji KPP w Płońsku oraz pokaz sztuk walki i musztry w wykonaniu klasy II klasy liceum o profilu policyjnym. Opieka pani Agnieszka Witólska. Cześć młodzieży z nauczycielami wzięła udział w rajdzie rowerowym, który zorganizował pan Marek Karolak i Małgorzata Mucha.

O godz. 9.00 uczniowie i nauczyciele zebrali się na boisku szkolnym. Dyrektor szkoły pan Zygmunt Aleksandrowicz przywitał młodzież, nauczycieli oraz przedstawicieli policji.

Spotkanie rozpoczęło się od pokazu tresury psa patrolowo–tropiącego. Jego zadaniem jest wyszukiwanie zapachu osób, sprawców przestępstw oraz osób zawinionych. Przewodnik psa służbowego starszy sierżant Przemysław Zmysłowski wraz z psem Hakon zaprezentowali tresurę – posłuszeństwo podstawowe. W policji są także psy innych specjalizacji do wykrywania narkotyków bądź materiałów. KPP w Płońsku posiada dwa psy służbowe. Pies jest pod ochroną prawną, jak funkcjonariusze policji.

Następnie odbył się pokaz walki przez uczniów klasy IILP. Rozpoczął się od prezentacji padu z przewrotu w przód . Umiejętność bezpiecznego padania jest umiejętnością podstawową w szkoleniu wielu sztuk i sportów walki. Techniki i taktyki walki wywodzą się ze starojapońskiej sztuki dżudżitsu, które jest bazą systemu walki dla żołnierzy, policjantów i służb mundurowych. Zaletą zaprezentowanych technik jest to, że nie wymagają one dużej siły od funkcjonariuszy, aby być skutecznym.

Kolejną atrakcją był pokaz motocykli policyjnych oraz samochodu do zabezpieczeń zdarzeń drogowych. Prezentowany motocykl to Yamaha Fazer, osiąga prędkość do 300 km/h. Policjanci przechodzą specjalistyczne kursy z zakresu jazdy sprawnościowej motocyklem, kontroli pojazdów ciężarowych, wyszkoleniu strzeleckiemu i technik obezwładniania osób.

Samochód do zabezpieczania zdarzeń drogowych posiada specjalistyczne oprzyrządowanie do zabezpieczania miejsca wypadków drogowych i kolizji. Wewnątrz znajduje się stanowisko do przesłuchiwania procesowego świadków. W zabezpieczaniu dowodów bierze udział policjant z zespołu technik kryminalistycznych. Technicy są rekrutowani spośród osób posiadających szczególne zdolności manualne i absolwentów szkół technicznych. Muszą się wykazywać zdolnościami z różnych dziedzin np. fotografii, rysunku technicznego i mechaniki. W przypadku płońskich techników kryminalistycznych, poza jedną osobą, wszyscy policjanci są absolwentami naszej szkoły.
Płońscy policjanci mogą pochwalić się sprzętem rodem z filmów kryminalnych.

Można było również obejrzeć w jaki sposób przeprowadzany jest test na wykrywanie narkotyków.

Na zakończenie uczniowie klasy IILP zaprezentowali pokaz musztry paradnej. W policji musztra oparta jest na dyscyplinie ogólnowojskowej, pojedynczego żołnierza i musztry pododdziałów.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom bez, których pokaz nie ujrzałby światła dziennego;

- komendantowi KPP w Płońsku panu inspektorowi Dariuszowi Sady,
- Naczelnikowi Wydziału Ruchu Drogowego podinspektorowi Piotrowi Dąbrowskiemu,
- detektywowi do walki z przestępczością narkotykową, instruktorowi taktyki i technik interwencji policyjnych starszemu aspirantowi Piotrowi Jaszczurowi.

Prowadzenie – Martyna Połacińska klasa IILP.
Obsługa sprzętu audio – Michał Przygódzki i Daniel Szczepański klasa IIITI.