Dla uczniów - EFEKTYWNE UCZENIE SIĘ W DOMU

PRZYDATNE SPOSOBY W EFEKTYWNEJ NAUCE:

• Dobra organizacja własnego czasu  - (takie rozplanowanie czasu, by znalazło się tam miejsce na naukę, wypoczynek i inne czynności codziennego życia)
  • Obliczenie czasu potrzebnego do wykonania poszczególnych czynności  - (obliczenie, ile czasu zajmie każda z zaplanowanych spraw)
  • Samodyscyplina  - (nie przekładanie „na później” zadań)
  • Maksymalne skoncentrowanie na czynnościach  - (nie rozpraszanie się drobiazgami, dokończenie pracy, potem wykonanie kolejnej- efektywne wykorzystanie czasu)

Dzięki temu nauka będzie mniej uciążliwa i zajmie mniej czasu

Efektywne uczenie się pozwala na uzyskanie dobrych wyników w nauce i wygospodarowanie czasu na rzeczy nas interesujące.

Nie ma jednej metody, każdy musi znaleźć najbardziej odpowiednią dla siebie!

Informacje docierają do mózgu za pomocą pięciu zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, zapachu i smaku. Jednak w naszym sposobie odbierania świata, dominuje jeden, czasem dwa lub trzy zmysły. Dlatego mówimy o wzrokowcach, słuchowcach i kinestetykach. Znając swój typ łatwiej jest dobrać odpowiednią metodę nauki, dzięki której informacje przyswajane są szybciej, skuteczniej i przyjemniej.

Wzrokowcy powinni:

• używać kolorowych pisaków i długopisów
  • podkreślać, rysować, tworzyć schematy i tabele
  • układać krzyżówki z najważniejszych słów do zapamiętania
  • kluczowe słowa, wzory, daty, wnioski zapisywać na małych karteczkach i umieszczać na wysokości oczu
  • stosować wizualne pomoce naukowe – np. slajdy

Słuchowcy powinni:

• głośno powtarzać najważniejsze do zapamiętania informacje/daty
  • jeżeli to możliwe śpiewać, rymować, deklamować
  • wykorzystać dialogi, rozmowy, dyskusję w grupie, minidebatę
  • najważniejsze informacje nagrywać a potem odtwarzać

Kinestetycy (ruchowcy) powinni:

• uczyć się wykorzystując dynamikę całego ciała
  • demonstrować pojęcia za pomocą ruchów i gestów (kalambury)
  • powtarzając materiał chodzić po pokoju
  • konstruować modele przestrzenne, wycinać, lepić z plasteliny.

ZAPAMIĘTAJ!:

• znajdź najlepszy dla siebie sposób nauki,
  • ważne jest Twoje nastawienie psychiczne (pozytywne- sprzyja lepszym efektom)
  • stosuj przerwy w nauce,
  • powtarzaj informacje (utrwalaj),
  • myśl pozytywnie o sobie i efektach nauki („dam radę”),
  • ucz się o odpowiedniej porze dnia (najlepiej po powrocie ze szkoły popołudniu/wieczorem - w czasie snu umysł „poukłada” informacje),
  • analizując nowy tekst przeczytaj całość, potem jeszcze raz podkreślając ważne dla Ciebie wiadomości,
  • podziel tekst na niewielkie części i powtarzaj każdą z nich aż do pełnego zrozumienia i zapamiętania ,
  • zamiast „wkuwać” mechanicznie, postaraj się zrozumieć.

STOSUJĄC TE ZASADY NAUKA NIE BĘDZIE PRZYKRYM OBOWIĄZKIEM, MOŻE STAĆ SIĘ PRZYJEMNOŚCIĄ, A LEPSZE WYNIKI W NAUCE ZACHĘCĄ CIĘ DO KOLEJNYCH DZIAŁAŃ

Opracowanie: Monika Gołębiowska-Łaska