Zajęcia otwarte na temat profilaktyki zażywania dopalaczy

W dniu 09 grudnia 2015r. w Zespole Szkół Nr 1 w Płońsku odbyły się zajęcia otwarte poświęcone tematyce profilaktycznej. Warsztaty dla uczniów klasy 2 technikum fryzjerskiego poprowadziła pedagog Monika Gołębiowska – Łaska.

Celem zajęć było między innymi zapobieganie zachowaniom ryzykownym, zmniejszenie prawdopodobieństwa użycia środków psychoaktywnych, przygotowanie do świadomych wyborów dotyczących własnego zdrowia oraz zwiększenie gotowości młodych ludzi do podejmowania zachowań prozdrowotnych.

W trakcie spotkania wykorzystano metody aktywizujące uczniów poprzez pracę indywidualną i grupową, dyskusję czy „burzę mózgów”. Pomysł na zajęcia zrodził się dzięki prowadzonym wcześniej przez panią pedagog warsztatom opartym na programie profilaktyki uniwersalnej autorstwa dr Krzysztofa Wojcieszka „Smak życia- czyli debata o dopalaczach” oraz autorskiemu pomysłowi prowadzącej. Dyskusja na temat dopalaczy i sensu ich stosowania wzbogacona została zróżnicowanymi środkami dydaktycznymi, m.in.: prezentacją multimedialną, artykułami prasowymi, quizem sprawdzającym wiedzę uczniów, ulotkami, zdjęciami.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży, co znalazło odzwierciedlenie w ankietach ewaluacyjnych. Sposób realizacji założonych celów i szczegółowy przebieg obserwowała Pani Dyrektor Marzanna Szacherska oraz zainteresowani nauczyciele.

zobacz zdjęcia...

Opracowała: