Warsztaty z doradztwa zawodowego 16.11.2012

W dniu 16.11.2012 r. odbyły się warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego dla uczniów naszej szkoły. W warsztatach brały udział klasy II TI oraz II r.

Zajęcia zorganizowały Panie Adrianna Osmycka (doradca zawodowy) i Monika Gołębiowska - Łaska (pedagog szkolny) we współpracy z Mobilnymi Centrami Informacji Zawodowej (MCIZ) w Ciechanowie.

Celem spotkania było:

1)umożliwienie młodzieży nabycia umiejętności aktywnego planowania rozwoju zawodowego,
2)zdobycie wiedzy i umiejętności umożliwiających podniesienie własnej wartości na rynku pracy,
3)poinformowanie młodzieży w jaki sposób aktywnie poszukiwać pracę,
4)w jaki sposób należy zachowywać się podczas podejmowania zatrudnienia,
5)w jaki sposób można uruchomić własną działalność gospodarczą,
6)zaprezentowanie nowoczesnej multimedialnej informacji o zawodach, jednostkach szkolących oraz kursach w celu zdobycia kwalifikacji oraz zdobywania nowych kwalifikacji.

Misją MCIZ jest docieranie w pierwszej kolejności do osób zamieszkałych w małych miastach i na terenach wiejskich, gdzie szanse zatrudnienia są mniejsze. Pracownicy centrum starają się dotrzeć również do studentów, którzy w czasie wolnym od nauki chcą pracować za pośrednictwem OHP i tym samym poprawić własną sytuację materialną oraz absolwentów wyższych uczelni – młodzieży wykształconej i z pewnymi już kwalifikacjami zawodowymi, ale zagrożonej bezrobociem lub bezrobotnej.

Dzięki temu działalność centrum w ośrodkach regionalnych pozwala na przełamanie bariery dostępu do informacji zawodowej, a co za tym idzie, wspieranie i zapobieganie wykluczeniu społecznemu młodzieży wchodzącej na rynek pracy po zakończeniu nauki w szkole ponadgimnazjalnej.

Swoje zadania MCIZ realizuje poprzez:

1)prowadzenie zajęć grupowych i porad indywidualnych,
2)udzielanie informacji zawodowej,
3)świadczenie usługi dla młodzieży uczącej się oraz absolwentów w zależności od różnego rodzaju sytuacji i trudności, w jakich się znajdują,
4)udzielanie porad w formie stacjonarnej i mobilnej z dojazdem do wszystkich zainteresowanych placówek,
5)współpraca z powiatowymi urzędami pracy, placówkami oświatowymi, jednostkami administracji samorządowej, instytucjami pozarządowymi funkcjonującymi na lokalnym rynku pracy,
6)upowszechnianie i udostępnianie nowych narzędzi i metod informacji z zakresu poradnictwa zawodowego.

Zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie realizowane są w ramach przygotowania młodzieży do podjęcia trafnego wyboru dalszej drogi edukacyjnej oraz zawodowej i stanowią kontynuację ubiegłorocznych warsztatów z zakresu doradztwa zawodowego.

Przygotowały
Adrianna Osmycka