Między innymi o różach, co „kwitną i słodycz ślą woni”.

Wyjątkowo pięknego 1 października obcowanie z rodzimą i egzotyczną naturą Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie stało się udziałem równie pięknych i nie mniej egzotycznych młodych ludzi z klas 1 TF oraz IV TŻ/F ZS nr 1 w Płońsku Kontemplującą przyrodę starszyznę szkolną reprezentowała siła pedagogiczna w postaci p. D. Kawczyńskiej, p. D. Rapusty, p. A. Chylińskiej i p. M. Mioduszewskiej.

Wyzwanie podjęła sympatyczna pani przewodnik, która poprowadziła spragnioną wrażeń grupę ścieżkami pomiędzy rozsianymi po całym terenie ogrodu wystawami roślin pospolitych, ale też tych, których nie spotkamy w naturze. Droga wiodła od warzywnika z dobrze znanymi cukiniami i papryką, przez krainę drzew spotykanych w polskich sadach, do zaimprowizowanego gaju oryginalnych drzew i krzewów iglastych. Płeć piękna podziwiała feerię barw wrzośców, a także woń „Narodowej Kolekcji Róż”. Płeć odważna natomiast swoją uwagę skupiła na… badaniu zaskakujących, choć jak najbardziej naturalnych Wink czynności życiowych myszoskoczka odkrytego w szklarni w otoczeniu tropikalnych i subtropikalnych roślin użytkowych, m.in.: mandarynek, grejpfrutów i kawy.

Dopełnieniem tej przyrodniczej ekspedycji stała się ciesząca dużym zainteresowaniem wystawa pt.: „Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia" zorganizowana przez warszawski Sanepid. W ramach profilaktyki zatruć grzybami potencjalni młodzi grzybiarze wzięli udział w zajęciach umożliwiających identyfikację najważniejszych grzybów jadalnych i podobnych do nich grzybów trujących.

Niewątpliwie spacer po Ogrodzie Botanicznym oraz edukacyjne grzybobranie stanowiły barwny akcent i przyjemne urozmaicenie szkolnej rzeczywistości.

Literacko o naturze- ubogacona
Małgorzata Mioduszewska