Piknik z okazji 15.rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Moja Europa

20 maja 2019 roku zorganizowany został piknik z okazji  15.rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. ”Zjednoczona w różnorodności” to, użyte po raz pierwszy w 2000 roku, motto Unii Europejskiej. Oznacza ono, że  aby chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie, powinniśmy działać wspólnie. W duchu integracji spotkały się zatem trzy szkoły ponadgimnazjalne. Organizatorem spotkania było Starostwo Powiatowe w Płońsku.

Wszystkich zebranych powitała p. Elżbieta  Wiśniewska, Starosta Powiatu Płońskiego.  Podkreśliła, że inspiracją do organizacji Dnia Europy była 15.rocznica  przystąpienia  Polski do Unii Europejskiej , by w ten sposób pokazać młodzieży  ideę zjednoczonej Europy, która łączy, a nie dzieli.

Europejski piknik rozpoczął się honorowym biegiem z flagami wszystkich państw Unii Europejskiej i „Odą do radości”  w wykonaniu szkolnego chóru Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Wszyscy obecni zaproszeni zostali do wspólnego śpiewania.

Konferansjerami imprezy byli uczniowie trzech płońskich szkół: Maria Smolińska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Alicja Oliszewska z Zespołu Szkół nr 2 i Dawid Ziemnicki z Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku.

Symbolem Unii Europejskiej jest niebieska flaga, na tle której znajduje się okrąg złożony z dwunastu gwiazd oznaczających jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. W tym nastroju rozpoczęła się muzyczna część imprezy. Na scenie  wystąpili  przedstawiciele szkół  w interpretacji znanych przebojów. Zespół Szkół  nr 1 w Płońsku  godnie reprezentowali: Aniela Mańkowska z klasy ILP i Filip Czaicki z klasy III TŻ. Ich występ nagrodzony został gromkimi brawami.

Pozostając nadal w lekkim nastroju, uczniowie Zespołu Szkół nr 2 przedstawili  krótki skecz.

Podczas pikniku odbył się również konkurs wiedzy o Europie. Uczestnicy wykazali się dużą znajomością Europy i w nagrodę otrzymali słodkie upominki, które wręczyli dyrektorzy płońskich szkół.

Podczas pikniku częstowano zebranych europejskimi muffinkami, przygotowanymi przez  Zespół Szkół nr 1 w Płońsku.

Świętowanie zakończyło się wspólnym  wykonaniem tańca belgijskiego. W tym radosnym nastroju uczniowie powrócili do swoich szkół.

Do przygotowania inicjatyw, związanych z „Moją Europą” włączyli się, oprócz uczniów, nauczyciele: Małgorzata Mucha(ZS nr 1),Anna Dobrowolska(ZS nr 1),Dorota Gut-Pacuszka (ZS nr 1), Lucyna Parecka – Łaszczyk (ZS nr 1),Monika Kon(ZS nr 1),Ewa Borawska(ZS nr 1),Agnieszka Pachla (ZS nr 1),Daria Ciosek(ZS nr 2),Małgorzata Leszczyńska(ZS nr 2),Krystyna Pęcherzewska (ZS nr 2),Krzysztof Grzymała(ZS nr 2),Jarosław Marciszewski(ZS nr 2),Marta Domańska(ZSO), Justyna Sarzalska(ZSO),Rafał Szymański(ZSO).

zobacz zdjęcia...

Przygotowała: Dorota Gut-Pacuszka