„PEACE Cross-cultural Understanding” - lekcja tolerancji

W dniach od 23.02.2015 do 27.02.2015 Zespół Szkół Nr 1 im.Stanisława Staszica w Płońsku bierze udział w projekcie „PEACE Cross-cultural Understanding”, czyli lekcja tolerancji. Przez pięć dni szkoła będzie gościć dwóch wolontariuszy z dwóch różnych krajów: Annie Nim z Kanady oraz Lawrence Chukwidi z Finlandii.

Projekt „PEACE Cross-cultura lUnderstanding” jest prowadzony przez międzynarodową organizację studencką AIESEC, jego głównym celem jest prowadzenie działań na rzecz międzykulturowego zrozumienia, przełamywanie stereotypów, szerzenie tolerancji, zachęcanie do poznawania świata, zachęcanie do nauki języków obcych, kreowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie oraz innych krajów w Polsce, jak również propagowanie idei współpracy międzynarodowej. Przedsięwzięcie wspierane jest przez UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju), Amnesty International oraz Rotary International. W Polsce Komitet Lokalny Organizacji znajduje się przy Warszawskiej Szkole Głównej Handlowej.

Podczas pobytu w ZS Nr 1 w Płońsku wolontariusze będą prowadzić w języku angielskim cykl starannie przygotowanych warsztatów, w trakcie których uczniowie dowiedzą się ciekawych, a czasem zabawnych szczegółów o krajach wolontariuszy. Goście opowiedzą o najpiękniejszych miejscach, potrawach oraz zwyczajach panujących w ich krajach. Warsztaty odbędą się w budynku Internatu przy ZS Nr 1 w Płońsku, w pracowni języka angielskiego (sala nr 4) w godzinach 8.00– 13.00

W celu lepszej integracji szkoła zorganizuje szereg spotkań pozalekcyjnych. Mamy na uwadze lepsze poznanie się młodych ludzi i nawiązanie międzynarodowych przyjaźni. Nasi goście, wraz z młodzieżą, zwiedzą najciekawsze miejsca w Płońsku, poznają historię naszego miasta i panujące tu tradycje. W szkolnych pracowniach zorganizowane zostaną warsztaty kulinarne i fryzjerskie. Kolejne dni obfitować będą w różne atrakcje, m.in. uczniowie wybiorą się z gośćmi na wycieczkę do Płocka, by zapoznać studentów z historią miasta i zaprosić do zwiedzania Muzeum Secesji- jedynego w Europie. Planujemy także wspólne zajęcia sportowe.

Ostatniego dnia pobytu gości w naszej szkole, uczniowie klas mundurowych (kl. I i II LW) pod opieką polonistki Anny Dobrowolskiej przedstawią program słowno-muzyczny pod hasłem: My country Poland. Pragniemy przybliżyć naszym gościom polską historię, tradycję i kulturę.

Projekt realizowany jest dzięki zaangażowaniu wielu osób: Dyrekcji ZS NR 1 w Płońsku Pana Zygmunta Aleksandrowicza, Kierownictwa Internatu Jadwigi Koseli, która zapewnia naszym gościom zakwaterowanie oraz wyżywienie, nauczycieli ZS Nr 1, a przede wszystkim uczniów, którzy pod opieką anglistki inicjują różne formy zajęć pozalekcyjnych. Pomysłodawcą i jednocześnie koordynatorem projektu w ZS Nr 1 jest nauczycielka języka angielskiego Małgorzata Zielińska-Nosarzewska.

Organizator: Małgorzata Zielińska-Nosarzewska