Dzieje Zespołu Szkól Zawodowych nr 1

im. Stanisława Staszica w Płońsku

można przedstawić następująco:

W okresie 1945-2000 nastąpił dynamiczny rozwój szkoły. Jej start, nawet jak na warunki powojenne, był wyjątkowo trudny r11; bez własnego budynku i wyposażenia. Społeczność uczniowska składała się z około 100 osób, dziś zaś liczy około 1600. Również nastąpił wzrost grona pedagogicznego i jego kwalifikacji zawodowych. Wielu nauczycieli na czele z dyrektorem Franciszkiem Kruszewskim (pierwszym dyrektorem szkoły) wycisnęło piętno na dziejach placówki oświatowej.

W jej funkcjonowaniu były też okresy stagnacji, co wynikało z faktu, iż niektóre specjalności stały się mało atrakcyjne dla uczniów ubiegających się o przyjęcie do klasy pierwszej. Niewątpliwie w znacznie trudniejszych warunkach pracowała szkoła w pierwszym okresie 1945-1966. W drugim zaś, obejmującym lata 1966-2000, posiadała już ustabilizowana bazę materialna, która wzbogaciła się w ostatnich latach o nowo dobudowane skrzydło budynku szkolnego oraz powiększony holl szkoły.

Na podkreślenie zasługiwał dokonujący się postęp w sferze dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej. Funkcjonowały tu zajęcia poza lekcyjne, rozwijało się życie artystyczne. Stymulujący wpływ na dalszy rozwój placówki miało utworzenie Technikum Odzieżowego, następnie Technikum Mechanicznego, a nieco później innych pionów szkoły średniej.

O poziomie szkoły świadczyły wyniki egzaminów maturalnych i na wyższe uczelnie, jak również powiększający się, zwłaszcza w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, krąg laureatów i finalistów olimpiad i konkursów przedmiotowych.

W skład placówki wchodzą: II Liceum Ogólnokształcące, Technikum Zawodowe, Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz cztery filie ZSZ o profilu rolniczym (w Sochocinie, Nacpolsku, Baboszewie i Szczytnie). W filii w Sochocinie młodzież uczy się w zawodzie aparatowego przetwórstwa mięsa i zawodzie rolnika. Przy szkole działa także Ośrodek Dokształcania Zawodowego. W ZSZ nr 1 można aktualnie zdobyć zawód technika mechanika, technika mechanizacji rolnictwa, technika technologii drewna, ślusarza mechanika, murarza, montera instalacji budowlanych, mechanika operatora pojazdów i maszyn rolniczych, stolarza, operatora obrabiarek skrawających, blacharza, elektromechanika, introligatora, maszynisty offsetowego. Od 1992 roku działa tu Niepubliczne Technikum Zawodowe dla Dorosłych i Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. W roku 1998 została tu utworzona filia Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketigu w Warszawie, prowadzona systemem zaocznym, ze specjalnościami zarządzania gospodarczego, zarządzania finansami i marketingu.

Kalendarium szkoły

>>>Data<<<

>>>Wydarzenie<<<

1929

Powstanie Publicznej Szkoły Dokształcającej Zawodowo

1945

Reorganizacja Publicznej Szkoły Dokształcającej Zawodowo po zakończeniu okupacji hitlerowskiej

12-02-1947

Zmiana nazwy na Publiczną Średnią Szkołę Zawodową

1951/1952

Zmiana nazwy na Zasadniczą Szkołę Metalowo-Elektryczną

1952/1953

Pojawienie się nowej specjalności: formierz-odlewnik , zmiana nazwy na Zasadniczą Szkołę Metalowo-Odlewniczą

1953/1954

Wprowadzenie nowego kierunku nauczania- Ślusarz maszyn rolniczych

01-09-1954

Pojawienie się specjalności: stolarz-kołodziej, stolarz-bednarz i rymarz

1955/1956

Zmiana nazwy na Zasadniczą Szkołę Zawodową

01-09-1965

Otwarcie Technikum Mechanicznego na podbudowie szkoły podstawowej (zarządzanie Min. Ośw. z dn. 26.10.1965 r.)

16-08-1966

Podzielenie Zasadniczej szkoły zawodowej na dwie , niezależne od siebie szkoły. Pierwsza w składzie ; Technikum Mechaniczne i Zasadnicza Szkoła zawodowa nr 1 otrzymała nowy budynek. Druga obejmowała Technikum odzieżowe i Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 2 o profilu odzieżowym , ta funkcjonowała w starym obiekcie szkolnym.

01-09-1971

Rozpoczęcie naboru do Technikum Mechanizacji Rolnictwa (uchwała Prezydium WRN w Warszawie z dn. 25.05.1971 r.)

01-09-1972

Powołanie Liceum Zawodowego na podbudowie szkoły podstawowej (zarządzanie Kuratora Okręgu Szkolnego w Warszawie z dn.20.06.1972)

01-09-1974

Powołanie Zespołu Szkół Zawodowych (zarządzanie Kuratorium Okręgu Szkolnego z dn. 23.08.1974)

01-09-1975

Przekształcenie dotychczasowego zespołu Szkół zawodowych w Zespół szkół zawodowych Nr 1, skład tegoż Zespołu: Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Liceum Zawodowe, Technikum Mechaniczne, Technikum Mechanizacji Rolnictwa (zarządzanie 1/75 kuratora Oświaty i Wychowania w Ciechanowie)

01-09-1976

Powołanie filii Zasadniczej Szkoły Budowlanej Ciechanowskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Płońsku (decyzja Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie oraz kuratora Oświaty i Wychowania)

01-09-1976

Powołanie Zaocznego Technikum Mechanizacji Rolnictwa na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej.

01-09-1978

Przekształcenie Zasadniczych Szkół Rolniczych w filie Zasadniczej szkoły zawodowej w Płońsku, filia w Szczytnie Nacpolsku, Kucicach, Baboszewie ,Sarbiewie i Sochocinie (decyzja Kuratora Oświaty i Wychowania w Ciechanowie z dn. 27.02.1978 r.)

19-09-1980

Akt nadania Zespołowi Szkół Zawodowych Nr 1 imienia Stanisława Staszica; sztandar został ufundowany przez Okręgowy Zakład Transportu i Maszyn Drogowych w Płońsku ; przyjęcie do Towarzystwa Przyjaciół szkół Staszicowskich

25-04-1992

Powołanie Gospodarstwa Pomocniczego pod nazwą Warsztaty Szkolne przy Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku (decyzja Kuratora Oświaty w Ciechanowie)