Uczniowie ZS nr 1 w Marszu Milczenia

7 listopada 2016r. uczniowie klas: I TS i I TR, III TF oraz I r wzięli udział w Marszu Milczenia ulicami Płońska. Jest on organizowany każdego roku w rocznicę likwidacji getta żydowskiego. W czasie II wojny światowej w płońskim getcie zginęło kilka tysięcy Żydów, część z nich została wywieziona do niemieckich obozów zagłady.  Marsz przedstawicieli władz miasta i powiatu, instytucji oraz mieszkańców Płońska upamiętnia to wydarzenie.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście, m.in. Anna Azari - Ambasador Izraela w Polsce i Jan Maria Jackowski – senator RP. Zgromadzeni na Placu 15 Sierpnia uczestnicy marszu przeszli na dworzec PKP dokładnie tą samą drogą, jaką musieli pokonać prowadzeni do transportu Żydzi. Zgromadzeni na dworcu odsłuchali hymnu: Polski i Izraela, natomiast po przemówieniach okolicznościowych, rabin oraz ks. kan. Edmund Makowski, odmówili modlitwę ekumeniczną za zmarłych.

Udział w Marszu Milczenia to żywa lekcja historii, bo jak mawiał Papież Jan Paweł II ,,Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Edyta Kunkowska, Arkadiusz Markowski, Zbigniew Pawlak i Piotr Żochowski.

zobacz zdjęcia...

Tekst i zdjęcia: Arkadiusz Markowski