Znajomy Język Obcy - Europejski Dzień Języków Obcych 26 września 2017

ZNAJOMY JĘZYK OBCY - to hasło Europejskiego Dnia Językow Obcych, który  obchodziliśmy 26 września 2017 r. Globalizacja oraz różnorodność form działalności gospodarczej powodują, że coraz bardziej potrzebna jest znajomość języków obcych. Wydarzenie to miało zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie: ponad 200 języków europejskich, 24 języki urzędowe UE, około 60 języków regionalnych i języków mniejszości, wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.

Nasi uczniowie oraz nauczyciele języków obcych zaakcentowali ten dzień, przygotowując z tej okazji  wystawę projektów, plakatów, informacji  dotyczących genezy tego dnia,  sentencji i argumentów odnoszących się do znaczenia posługiwania się językami obcymi we współczesnym świecie oraz  ciekawostek na temat języków europejskich, które można było oglądać w szkole na górnym holu oraz w internacie.

Mogliśmy obejrzeć wystawę zdjęć z zagranicznych wyjazdów uczniów ZS nr 1 do rosyjskich miast: Smoleńska, Moskwy, Sankt-Petersburga. Wyjazdy uczniów na kursy językowe do Rosji są efektem ich udziału w powiatowych konkursach językowych np. „Rosja wczoraj, dziś, jutro”, „Z literaturą rosyjską na Ty”. Konkursy języka rosyjskiego już na stałe wpisały się w tradycję szkoły. Ich celem jest przede wszystkim rozpowszechnianie kultury języka rosyjskiego oraz integracja uczestników poprzez obcowanie z kulturą rosyjską.

W roku 2017 odbyła się już szósta edycja. Konkursy zostały objęte Honorowym Patronatem Starostwa Powiatowego w Płońsku. W 2017 roku gościem honorowym podczas Konkursu była Pani prof. dr hab. Ludmiła Szypielewicz – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, która na ręce Pani Dyrektor Marzanny Szacherskiej złożyła podziękowania dla nauczycieli i uczniów za poniesiony trud, pielęgnowanie talentów i podejmowanie ciekawych inicjatyw językowych w szkole.

Mogliśmy też zobaczyć wystawę zdjęć z Projektu Peace-Cross Cultural Understanding. Od kilku lat przyjeżdżają do naszej szkoły uczniowie z różnych stron świata. Gościliśmy już studentów: z Ukrainy, Kenii, Indii, Kanady i Finlandii. Nasi goście prowadzili z uczniami zajęcia w języku angielskim, w trakcie których przekazywali ciekawe informacje o swoich krajach. Ta forma zajęć spotkała się z uznaniem naszych uczniów, którym warsztaty bardzo się podobały. Studentka z Ukrainy prowadziła też  zajęcia w języku rosyjskim w klasach maturalnych u p. Anny Nowakowskiej.

Szkoła zorganizowała też szereg spotkań pozalekcyjnych, mając na uwadze lepsze poznanie się młodych ludzi i nawiązanie międzynarodowych przyjaźni. Nasi goście, wraz z młodzieżą, zwiedzili najciekawsze  miejsca w Płońsku, poznali historię miasta i panujące tu tradycje. Studenci zostali zaproszeni do Starostwa Powiatowego, gdzie uczestniczyli w spotkaniu z Wicestarostą Powiatu Płońskiego – Panią Anną Dumińską - Kierską.

Uczenie się  języków daje wymierne korzyści zarówno ludziom młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków i korzystać z możliwości, jakie  ta nauka stwarza.  Jeśli w języku  kraju, który odwiedzamy w czasie wakacji, poznamy choć  kilka słów, pozwoli to  nam zawrzeć nowe  znajomości i zyskać nowych przyjaciół. Smile

Uczmy się języków  obcych i stańmy się prawdziwymi Europejczykami i obywatelami Świata a języki obce staną się ,,Znajomymi językami obcymi".Wink

zobacz zdjęcia...

Opiekunami przedsięwzięcia byli nauczyciele języków obcych :

Alina Chylińska, Krzysztof Grzymała, Anna Jackiewicz – Ochidi, Magdalena Jeżak, Elżbieta Kraszewska, Anna Nowakowska, Małgorzata Zielińska – Nosarzewska,  Agnieszka Urban, Katarzyna Zalewska.

Przygotowali

AN, AU, KZ