,,Za mundurem nie tylko panny sznurem”

Klasy mundurowe w ZS nr 1 w Płońsku funkcjonują od prawie 20 lat i nadal cieszą się zainteresowaniem wśród gimnazjalistów. Nic dziwnego, ponieważ w tych klasach jest czas na naukę, rzeczowe przygotowanie do matury, ale także zapoznanie z funkcjonowaniem jednostki wojskowej.

Uczniowie poza klasycznym lekcjami, w ciągu dwóch lat przechodzą wojskowe szkolenie specjalistyczne, które odbywa się w ramach zajęć programowych na terenie szkoły, a także w jednostkach wojskowych w Kazuniu i Zegrzu. Poza tym każdego roku, w czerwcu, wyjeżdżają na tygodniowy obóz wojskowy, który jest prawdziwą szkołą życia.

,,Nauka w tej klasie to prawdziwa przygoda”- tak wspominają tę klasę obecni absolwenci ,,mundurówki”, którzy 28 kwietnia br. odebrali świadectwa ukończenia szkoły i nie potrafią się z nią rozstać. ,,Gdybym miała jeszcze raz wybierać, wybrałabym tę szkołę i klasę”- takie wspomnienia ma Paulina Branczewska z klasy III LW. ,,Duża grupa z mojej klasy chce kontynuować naukę na wojskowych uczelniach wyższych. Niektórzy od października idą do wojska” - tak o swoich planach mówi Radosław Kowalski z klasy III LW.

Rzeczywiście uczniowie klas mundurowych nie tylko realizują materiał z przedmiotów ogólnokształcących, ale uczestniczą w uroczystościach państwowych, religijnych na terenie miasta i powiatu. Najbardziej uzdolnieni i miłośnicy literatury biorą udział w przedsięwzięciach artystycznych, konkursach recytatorskich, literackich bądź zawodach i olimpiadach z zakresu obronności. Oprócz wyjazdów do jednostek wojskowych i na poligon, młodzież bierze udział w lekcjach muzealnych i wyjazdach do teatru. 18 maja przedstawiciele klasy II LW oglądali musical ,,Mamma mia”, a 25 maja młodzież z tej klasy wyjeżdża na zajęcia z literatury do Muzeum Romantyzmu i Pozytywizmu.

Uczniowie z klasy II LW z wychowawcą p. M. Zielińską- Nosarzewską i nauczycielem języka polskiego: p. A. Dobrowolską, są szczególnie zaangażowani w promocję klas mundurowych. W czasie Rekolekcji Wielkopostnych przygotowali Drogę Krzyżową dla całej społeczności szkolnej, a podczas Dnia Otwartego zaprezentowali pokazową musztrę paradną. Ostatnio młodzież z  tej klasy przygotowali fotorelację z wyjazdów szkoleniowych. Zapraszamy do obejrzenia fantastycznych zdjęć, które są dowodem na to, że nauka w klasie wojskowej, sama przyjemność. Chłopcy i dziewczęta z klasy II LW wiedzą, że: ,,za mundurem nie tylko panny sznurem”, dlatego dzielą się swoimi przeżyciami.

zobacz zdjęcia...

Przygotowali: uczniowie klasy II LW, III LW z p. A. Dobrowolską