Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Romantycznej

Dnia 03.12.2015r. w Opinogórze odbył się Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Romantycznej dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, studentów imiłośników recytacji. Celem konkursu było upowszechnienie twórczości Zygmunta Krasińskiego i literatury romantycznej oraz rozwijanie uzdolnień twórczych uczniów. ZS nr 1 w Płońsku reprezentowali następujący uczniowie: Paulina Branczewska z klasy II LW, Milena Podlecka z klasy II LP oraz Przemysław Białoskórski z klasy II TR. Opiekunami artystycznymi młodzieży były panie uczące języka polskiego: p. Anna Dobrowolska i p. D. Gut-Pacuszka.

Uczestnicy konkursu prezentowali repertuar z zakresu literatury doby romantyzmu, w tym jeden utwór autorstwa Zygmunta Krasińskiego – fragment ,,Nie- Boskiej komedii”. Występujący byli oceniani w trzech kategoriach: młodzież gimnazjalna, licealna oraz dorośli. Na ocenę występu wpływał: dobór tekstu, dostosowanie go do możliwości wykonawczych i interpretacyjnych recytatora, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Popis aktorski nie mógł przekraczać 8 minut.

Młodzież z ZS nr 1 prezentowała dwa fragmenty ,,Nie- Boskiej komedii”. Przemek Białoskórski i Paulina Branczewska przybliżyli scenę kuszenia Hrabiego Henryka przez Dziewicę z części I dramatu Z. Krasińskiego, a następnie recytowali wiersze Adama Mickiewicza: ,,Do samotności”i ,,Niepewność”. Natomiast Milena Podlecka odegrała rozmowę Hrabiego z synem Orciem. Jej twórcza charakteryzacja zachwyciła jurorów, ponieważ z jednej strony przypominała poetę - dziecko, a druga część twarzy została ucharakteryzowana na arystokratę Henryka. W kolejnej części występu Milena deklamowała bajkę Adama Mickiewicza pt. ,,Żona uparta”.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, co wielokrotnie było zaznaczane przez oceniających występ. Pomimo tego, że uczestnicy nie zajęli żadnego miejsca na podium, wrócili z konkursu zadowoleni i jednocześnie wzbogaceni o nowe doświadczenia. Uczniowie zaprezentują jeszcze raz swój konkursowy repertuar podczas Dni Kultury Polskiej organizowanych na terenie ZS nr 1.

Przygotowała: Anna Dobrowolska