ITŻ na OPPM 2017 w Warszawie

W dniu 13 czerwca 2017 r. uczniowie z klasy ITŻ wzięli udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Programów Młodzieżowych 2017, który miał miejsce w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Oficjalna inauguracja OPPM odbyła się w Sali Wielkiej Balowej, podczas której prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej - pan Jacek Strzemieczny przywitał przybyłych uczniów i ich nauczycieli. Następnie młodzież z 67 szkół z całego kraju zaprezentowała swoje projekty, nad którymi pracowała w ciągu mijającego roku szkolnego.

Uczniów ZS nr 1 w Płońsku reprezentowali przedstawiciele klasy ITŻ: Filip Czaicki, Patrycja Dusińska, Julia Kamińska i Ilona Krynicka z wychowawcą- p. A. Urban oraz p. A. Fijałkowska. Grupa przybliżyła autorski projekt przygotowany w ramach programu ,,WEŹ ODDECH”. Byliśmy jedną z czterech szkół w Polsce zajmującą się podobną tematyką. Na swoim stoisku uczniowie ZS nr 1 przedstawili zainteresowanym wyniki przeprowadzonych badań i doświadczeń oraz podzielili się spostrzeżeniami z przeprowadzonych zajęć pozalekcyjnych dotyczących ochrony środowiska i czystości powietrza. Zajęcia te były wynikiem wspólnej pracy uczniów i opiekunów nad przygotowywanym projektem.

Młodzież zdobyła wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej poprzez korzystanie z różnorodnych materiałów merytorycznych i metodycznych. Celem projektu było uświadomienie społeczności lokalnej w obszarze niskiej emisji, czyhających zagrożeń. Po przeprowadzeniu szeregu doświadczeń, analiz i wywiadów z mieszkańcami, uczniowie przygotowali część informacyjną projektu oraz część rzeczniczą. Cała praca została udokumentowana i opisana. Pracujący nad projektem cyklicznie sporządzali raporty z postępu przeprowadzanych analiz i doświadczeń, po czym przesłali je do CEO. Jednocześnie grupa uczniów udzielała wywiadów do lokalnych gazet i radia.

Podczas prezentacji uczniowie z klasy I TŻ odpowiadali na pytania zgromadzonych na Zamku Królewskim: młodzieży, nauczycieli, ekspertów, a także dyrektorów szkół biorących udział w konferencji. Nasza reprezentacja wzięła również udział w Grze Arkadowej, polegającej na udzielaniu odpowiedzi na pytania związane z programami realizowanymi przez uczniów z pozostałych szkół z całej Polski, rozwiązywaniu krzyżówek, quizów itp. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem z ponad 500 uczestnikami targów.

Wszyscy wrócili pełni pozytywnych emocji i wrażeń, z pewnością bogatsi o nowe doświadczenie.

Do programu WEŹ ODDECH oraz do OPPM uczniów przygotowały: p. Agnieszka Urban i p. Anna Fijałkowska.

Dziękujemy młodzieży za godne reprezentowanie szkoły.

Przygotowała:

p. Agnieszka Urban